2021 Boys All-State Lacrosse

2021 6/7A Boys All-State Lacrosse

 

1st Team Attack

Andrew Atchison*

Lassiter

 

Braden Erksa*

Lassiter

 

Danny Kesselring*

Lambert

 

1st Team Midfield

James Gurr*

Walton

 

Evan Plunkett*

Roswell

 

Emmett, Parker*

Mill Creek


1st Team Defense

Dylan Hunt*

Lassiter

 

Ethan Storey*

Johns Creek

 

Davis Peek

Buford


Goalie

Sean Byrne*

Allatoona


LSM

Luke Catolico*

Pope

 

FOGO

Jackson Rogers*

North Gwinnett


D-Mid

Brayden O’Neill

Etowah

 

2nd Team

Attack

Lee Butler

Walton

 

Alex Lobel

Roswell

 

Carson Reeder

Etowah

 

Midfield

Colin Honroth

Johns Creek

 

Bryce Horton

Lassiter

 

Adam Piejak

Allatoona

 

Defense

Zack Stopher

Allatoona

 

Garrett Stout

West Forsyth

 

Preston Miller

Centennial

 

Goalie

Mason Morel

Centennial

 

LSM

Colin Davis

North Gwinnett

 

FOGO

Ethan Duerk

South Forsyth

 

D-Mid

Dalton Tjong

West Forsyth

 

  

3rd Team

Attack

Evan Voss

Harrison

 

Ryan Lightsey

South Forsyth

 

Hill Plunkett

Roswell

 

 

Midfield

Josh Huntington

Lambert

 

Kolin Brandeis

Johns Creek

 

Tristan Stephenson

North Paulding

 

Defense

Brice Thompson

Milton

 

Collin Sherrer

Etowah

 

Daunte Shaw

Mill Creek

Matthew Gilbert

Pope

 

Goalie

Zach Vlajk

Lambert


LSM

Cole Zacharias

Lassiter


FOGO

Hunter Coleman

Etowah


D-Mid

Thomas Karoly

Roswell

  

Academic All-American

Alexander, Ryan*

Allatoona

Blake Walters*

Lassiter

Drew Kotanian*

Lambert

Eliacin, Nick*

North Gwinnett

Graham Whaley*

Walton

Greg Steckel*

Lambert

Gruehn, Allen*

Marietta

Hubert, Ty*

Creekview

Jack Reed*

Campbell

Cade Nickerson*

Allatoona

Tyler Hankin*

North Atlanta

2021  1/5A All State

 

 

Attackmen

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Riley Sullivan

BT

29

 

Niko Karetsos

Pace

5

 

Finn McCarthy

BT

3

 

 

 

 

2nd Team

Robbie Walker

Kings Ridge

4

 

Luke Rusterucci

Starrs Mill

24

 

Max Fritz

Westminster

50

 

 

 

 

Honorable Mention

Josh McLaughlin

Fellowship

4

 

Drew Downs

Westminster

6

 

William Overly

Lovett

6

 

Mason Duriez

GAC

24

 

Stephen Morrisroe

Pace

23

 

 

 

 

Offensive Midfield

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Jack Dunn

Woodward

9

 

TJ Scott

BT

9

 

Charlie Lohman

BT

8

 

 

 

 

2nd Team

Jason Tapper

Pace

9

 

Hudson Carter

BT

4

 

Steven Crawford

Westminster

26

 

 

 

 

Honorable Mention

James Canipe

GAC

27

 

Barret Schmidkofer

Starr’s Mill

6

 

Ford Stratton

Woodward

4

 

Sy Lovingood

Northview

22

 

Ryan Washington

Whitefield

22

 

 

 

 

Defensemen

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Taji Flynn

Westminster

30

 

Corbin Switzer

Woodward

12

 

Rhett Jones

Starrs Mill

16

 

 

 

 

2nd Team

Russell Overly

Lovett

13

 

Jack Gullo

BT

15

 

Tripp Trimble

Pace

3

 

 

 

 

Honorable Mention

Hudson Higgins

GAC

19

 

Dean Giacobbe

Kings Ridge

22

 

Bennett Schwab

BT

44

 

Jack Deady

Kings Ridge

23

 

Eric Fewell

Starr’s Mill

26

 

 

 

 

Defensive Midfield

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Will Gary

GAC

5

 

Aidan Chambers

BT

2

 

 

 

 

2nd Team

Jim Davis

Westminster

19

 

Jack Carter

BT

10

 

 

 

 

Honorable Mention

Jake Caylor

Northview

1

 

Ryan Earl

Trinity Christian

7

 

 

 

 

FOGO

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Wilson Van Buren

BT

7

 

Dylan Farley

Westminster

13

 

 

 

 

2nd Team

Aidan Bailey

GAC

10

 

Nate Mitchell

Starr’s Mill

12

 

 

 

 

Honorable Mention

Ian Weihe

Whitefield

23

 

Luke Smith

North Oconee

17

 

 

 

 

LSM

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Evan Karetsos

Pace

30

 

Thomas Lowman

GAC

22

 

 

 

 

2nd Team

Matthew Graff

Blessed Trinity

17

 

Riley Bennett

Mt. Pisgah

34

 

 

 

 

Honorable Mention

Eric Rausch

Starr’s Mill

10

 

Will Darke

Marist

6

 

 

 

 

Goalie

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Owen Armentrout

Lovett

10

 

Harrison Lewis

Woodward

1

 

 

 

 

2nd Team

Avery Biggs

BT

30

 

Seth Maxwell

Starr’s Mill

7

 

 

 

 

Honorable Mention

Brant Satterly

Kings Ridge

77

 

Chandler Copenhaver

Wesleyan

32

2020-2021  GACA All State Girls Lacrosse

TEAM High School Player Graduation Year/Grade Position

Honorable Mention Alpharetta Claire McDonald 2023 – Sophomore Midfield

1st Team Alpharetta Ava Uphues 2023 – Sophomore Midfield

2nd Team Alpharetta Anna Farrar 2023 – Sophomore Attack

1st Team Alpharetta Ashley Moran 2023 – Sophomore Midfield

2nd Team Blessed Trinity Catholic High School Reagan Hart 2023 – Sophomore Midfield

2nd Team Blessed Trinity Catholic High School Jaclyn “JJ” Johns 2023 – Sophomore Defense

2nd Team Blessed Trinity Catholic High School Clark Hamilton 2024 – Freshmen Attack

1st Team Blessed Trinity Catholic High School Reese Hart 2022 – Junior Midfield

1st Team Blessed Trinity Catholic High School Delaney Hudson 2022 – Junior Attack

2nd Team Blessed Trinity Catholic High School Marisa Inoa 2022 – Junior Midfield

Honorable Mention Brookwood High School Aja Thomas 2022 – Junior Goalie

Honorable Mention Brookwood High School Triniti Cassidy 2023 – Sophomore Midfield

2nd Team Brookwood High School Ella Fornek 2022 – Junior Midfield

2nd Team Buford High School Courtney Martin 2021 – Senior Midfield

2nd Team Buford High School Jordan Garrison 2021 – Senior Defense

1st Team Buford High School Jordyn Olivo 2022 – Junior Attack

2nd Team Cambridge Allyx Berry 2023 – Sophomore Midfield

1st Team Cambridge Chandler McHale 2022 – Junior Midfield

Honorable Mention Cambridge Annie Ritter 2024 – Freshmen Midfield

2nd Team Cambridge Hailey Toeppner 2021 – Senior Attack

Honorable Mention Carrollton High School Ansley Underwood 2021 – Senior Midfield

1st Team Chattahoochee Meaghan Trainer 2021 – Senior Midfield

2nd Team Chattahoochee Samantha Miller 2021 – Senior Attack

2nd Team Chattahoochee Mary Troyer 2022 – Junior Midfield

2nd Team Chattahoochee Willow Hammond 2021 – Senior Midfield

2nd Team Chattahoochee Sophia Pomian 2022 – Junior Attack

Honorable Mention Chattahoochee Caitlyn Race 2022 – Junior Defense

2nd Team Cherokee High School Hailey Darko 2023 – Sophomore Goalie

2nd Team Cherokee High School Stella Starosciak 2022 – Junior Midfield

1st Team Creekview High School Girls Lacrosse Ansley Walters 2023 – Sophomore Midfield

1st Team Creekview High School Girls Lacrosse Maya Maldonado 2022 – Junior Attack

2nd Team Creekview High School Girls Lacrosse Miranda Richards 2022 – Junior Goalie

2nd Team Creekview High School Girls Lacrosse Ava Shipley 2022 – Junior Defense

1st Team Creekview High School Girls Lacrosse Team Karina Van der Walt 2022 – Junior Attack

 

Honorable Mention Dalton High School Taylor Thompson 2022 – Junior Midfield

Honorable Mention Dunwoody High School Sadie Craymer 2022 – Junior Attack

Honorable Mention Dunwoody High School Kylie Heinrich 2022 – Junior Attack

2nd Team East Paulding Katelynn Sweeney 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention East Paulding Bailey King 2021 – Senior Defense

Honorable Mention Evans High School Sarah Maier 2021 – Senior Midfield

2nd Team Fellowship Christian Ava Menna 2023 – Sophomore Attack

Honorable Mention Fellowship Christian Graylyn Waggoner 2022 – Junior Midfield

Honorable Mention Fellowship Christian Rachel Schutze 2021 – Senior Defense

1st Team Fellowship Christian Brooke Beard 2021 – Senior Attack

Honorable Mention Fellowship Christian Avery Scherer 2021 – Senior Midfield

1st Team Hillgrove HS Lauren Render 2022 – Junior Midfield

2nd Team Hillgrove HS Cybella Smith 2023 – Sophomore Goalie

1st Team Hillgrove HS Emily Bond 2022 – Junior Midfield

2nd Team Hillgrove HS Camille Brathwaite 2021 – Senior Defense

Honorable Mention Hillgrove HS Mia Wright 2022 – Junior Defense

1st Team Holy Innocents’ Episcopal School Annie Parker #14 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention Holy Innocents’ Episcopal School Antonia Martinez 2022 – Junior Attack

1st Team Johns Creek High School Abbie Vane 2022 – Junior Attack

2nd Team Johns Creek High School Madison Vane 2022 – Junior Goalie

Honorable Mention Johns Creek High School Kate Vane 2022 – Junior Defense

2nd Team Johns Creek High School Zoe Alper 2022 – Junior Defense

Honorable Mention Johns Creek High School Meredith Stevens 2022 – Junior Attack

Honorable Mention Johns Creek High School Katie Witcher 2022 – Junior Midfield

1st Team Kell Erin King 2021 – Senior Midfield

1st Team Kell Delaney Jean Gilchrist 2021 – Senior Midfield

2nd Team Kell Ansley Knor 2023 – Sophomore Defense

2nd Team Kell Lindsey King 2024 – Freshmen Attack

Honorable Mention Kennesaw Mountain High School Caleigh Shore 2023 – Sophomore Midfield

Honorable Mention King’s Ridge Christian School Molley Cross 2021 – Senior Attack

2nd Team Lambert High School Ellie Kotanian 2023 – Sophomore Attack

Honorable Mention Lambert High School Kathryn Conti 2021 – Senior Defense

Honorable Mention Lambert High School Kennedy Dean 2023 – Sophomore Midfield

Honorable Mention Lambert High School Delaney Hill 2023 – Sophomore Midfield

1st Team Lassiter High School Audrey Wisdom 2022 – Junior Attack

 

2nd Team Lassiter High School Ella Greyard 2022 – Junior Midfield

1st Team Lassiter High School Diana Bruder 2021 – Senior Midfield

2nd Team Lassiter High School Allison Sommerfeld 2021 – Senior Defense

Honorable Mention Lovett Caitlyn Blazejewski 2024 – Freshmen Attack

Honorable Mention Lovett Ruth McCrady 2021 – Senior Attack

Honorable Mention Lovett Mia Pioli 2021 – Senior Attack

Honorable Mention Lovett Sadie Burge 2021 – Senior Defense

Honorable Mention Marist School Katherine Guhl 2021 – Senior Attack

Honorable Mention Marist School Mattie Grace Mudd 2024 – Freshmen Midfield

Honorable Mention McDonough High Angie Forbes 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention McEACHERN HIGH SCHOOL AMBER KIRKPATRICK 2023 – Sophomore Attack

Honorable Mention McIntosh High School Gabbie Szatkowski 2022 – Junior Goalie

Honorable Mention McIntosh High School Calyn Scott 2023 – Sophomore Midfield

2nd Team McIntosh. H.S. Ryann Banks 2022 – Junior Attack

1st Team Mill Creek Juliana Pleck 2021 – Senior Goalie

2nd Team Mill Creek Lauren Dobbs 2022 – Junior Midfield

1st Team Milton Maddie Dora 2021 – Senior Attack

1st Team Milton Brie Catts 2021 – Senior Midfield

1st Team Milton Skylar Carrasquillo 2021 – Senior Midfield

1st Team Milton Marley Scott 2021 – Senior Defense

1st Team Milton Maeve Simonds 2023 – Sophomore Defense

2nd Team Milton Sarah Frank 2021 – Senior Defense

Honorable Mention Mount Paran Christian School Mallory Jordan 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention Mount Paran Christian School Avery Hudson 2024 – Freshmen Midfield

2nd Team Mount Pisgah Christian School Ava Trankina 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention Mount Pisgah Christian School Morgan Boylan 2021 – Senior Midfield

2nd Team Mountain View Maria Palomba 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention North Cobb High Kacy Handzel 2021 – Senior Attack

Honorable Mention North Cobb High Madison Diaz 2022 – Junior Midfield

Honorable Mention North Forsyth High School Emma Claire Seaney 2022 – Junior Midfield

Honorable Mention North Forsyth High School Peyton Davis 2023 – Sophomore Midfield

1st Team Northview High School Holyn Trautwien 2022 – Junior Attack

2nd Team Northview High School Grace Kim 2022 – Junior Midfield

Honorable Mention Northview High Schools Eleanor Virag 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention Pace Academy Anna Nuckols 2023 – Sophomore Attack

 

Honorable Mention Pace Academy MC Hall 2021 – Senior Defense

Honorable Mention Pace Academy Amalie Little 2021 – Senior Goalie

Honorable Mention Pace Academy Mackenzie Martin 2022 – Junior Attack

2nd Team Parkview Claudia Tanksley 2022 – Junior Midfield

2nd Team Pope High School Mary Grace Tibbs 2023 – Sophomore Midfield

Honorable Mention Pope High School Kylie Fragala 2023 – Sophomore Attack

Honorable Mention Pope High School Olivia Thomas 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention River Ridge High School Hannah Vecsey 2021 – Senior Attack

Honorable Mention Riverwood High School Hannah McConnell 2024 – Freshmen Midfield

1st Team Roswell High School Kayla Macleod 2023 – Sophomore Midfield

1st Team Roswell High School Hannah Davis 2021 – Senior Attack

2nd Team Roswell High School Laila Johnson 2024 – Freshmen Midfield

2nd Team Roswell High School Riley Davis 2022 – Junior Defense

2nd Team Roswell High School Caroline Kardian 2022 – Junior Attack

2nd Team Roswell High School Sydney Davis 2023 – Sophomore Goalie

Honorable Mention South Forsyth High School Ruth Ann George 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention South Forsyth High School Kate Dominick 2024 – Freshmen Midfield

Honorable Mention South Forsyth High School Allie Magers 2023 – Sophomore Attack

2nd Team South Forsyth High School Danielle Serbinski 2022 – Junior Goalie

2nd Team Starr’s Mill High School Girls Lacrosse Lauren Flanders 2021 – Senior Defense

Honorable Mention Starr’s Mill High School Girls Lacrosse Hannah Leon 2022 – Junior Attack

Honorable Mention Starr’s Mill High School Girls Lacrosse Jessica DeLuca 2021 – Senior Midfield

2nd Team Starr’s Mill High School Girls Lacrosse Lexi Santiago 2021 – Senior Defense

1st Team Starr’s Mill High School Girls Lacrosse Emma Grace Hepler 2022 – Junior Attack

Honorable Mention The Walker School Abby Hurd 2024 – Freshmen Attack

Honorable Mention The Walker School Grace Koutouzis 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention The Westminster Schools Eleanor Carroll 2021 – Senior Defense

2nd Team The Westminster Schools Maddie Van Slyke 2021 – Senior Attack

Honorable Mention The Westminster Schools Jenna Brown 2021 – Senior Goalie

1st Team Walton High School Ashlyn Fraley 2021 – Senior Attack

1st Team Walton High School Ashlyn Stucky 2023 – Sophomore Midfield

Honorable Mention Walton High School Margo Wilson 2022 – Junior Midfield

2nd Team Walton High School Aden Cobb 2021 – Senior Defense

2nd Team Walton High School Emma Calhoun 2022 – Junior Goalie

2nd Team Wesleyan Anna Rae Copeland 2022 – Junior Attack

 

Honorable Mention Wesleyan Riley Keller 2021 – Senior Midfield

Honorable Mention Wesleyan Emma Nydam 2021 – Senior Goalie

Honorable Mention Wesleyan Molly Brown 2021 – Senior Attack

1st Team West Forsyth HS Emma Anderson 2023 – Sophomore Goalie

1st Team West Forsyth HS Bella Steigerwalt 2021 – Senior Defense

1st Team West Forsyth HS Cami Merkel 2021 – Senior Attack

1st Team West Forsyth HS Jenna Burrow 2022 – Junior Midfield

Honorable Mention West Forsyth HS Noelle Kirley 2023 – Sophomore Midfield

Honorable Mention West Forsyth HS Maddie Houlberg 2021 – Senior Attack