2020-2021  GACA All State Girls Basketball

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

Class 1A North (PUBLIC)
A Public Region School Coach 
REGION 5 Greenville Waqueisha Tenney
REGION 6 Armuchee Michelle Arp
REGION 7 GMC Shawn Dennis
REGION 8 Lake Oconee Academy Kevin Furtado
Coach of the Year A Public Clinch County Chase Daniel
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Destiny McClendon Lake Oconee Academy Kevin Furtado
1 DeAndria Stephens GMC Shawn Dennis
2 Chloe Murdock Trion Justin Gentry
3 JaBrica Leslie Greenville Waqueisha Tenney
4 DeAsha Stephens GMC Shawn Dennis
5 Jalexia Hargrove Hancock Central Oscar Ellis
6 Tanesha Kirk Bowdon Jan Fendley
7 Jordan Kierbow Mt. Zion Tyler Wright
8 Julia Williams Armuchee Michelle Arp
9 Piper Bosart Lake Oconee Academy Kevin Furtado
10 Bryanna Sanders Commerce Bradley Eric Puckett
11 Kennedi Henson Towns County Brian Hunnicutt
12 Amanda Ogletree Greenville Waqueisha Tenney

 

 

 

 

 

Class 1A North (PRIVATE)
GACA All State Girls
A Private Region School Coach 
REGION 5 Hebron Christian Jan Azar
REGION 6 St. Francis Aisha Kennedy
REGION 7 Mt. Paran Christian Stephanie Dunn
REGION 8 Athens Academy Brian Olson
Coach of the Year A Private Hebron Christian Jan Azar
Player Name  School Coach 
Co-Player of the Year  Malia Fisher Hebron Christian Jan Azar
Co-Player of the Year  Mia Moore St. Francis Aisha Kennedy
1 Karlee Armstrong Prince Avenue Richard Ricketts
2 Nicole Azar Hebron Christian Jan Azar
3 Jaila Salley-Barnett  Athens Academy Brian Olson
4 Monet Dance Mt. Pisgah Angela Crosby
5 Kara Dunn Mt. Paran Stephanie Dunn
6 Katelyn Dunning Mt. Paran Stephanie Dunn
7 Olivia Hutcherson HIES Nichole Dixon
8 Erica Moon St. Francis Aisha Kennedy
9 Brooke Moore North Cobb Christian James Greg Matta
10 Alyssa Phillip Wesleyan Carolyn Whitney
11 Rachel Suttle HIES Nichole Dixon

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 


Class 2A- North

 

 

AA Region School Coach 
REGION 5 Callaway Deyano Martin
REGION 6 Columbia Eric Bell
REGION 7 Fannin County Ryan Chastain
REGION 8 Elbert County Josh Jones
Coach of the Year AA Josey Jawan Bailey
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Aaniyah Allen Elbert County Josh Jones
1 Becca Ledford Fannin County Ryan Chastain
2 Jayda Wood Dade County Regena Logan
3 India Terrell Columbia Eric Bell
4 Ava Hunter Union County Crystal Beach
5 Gabrielle Johnson Callaway Deyano Martin
6 Gracie Deetz Rabun County Dee Dee Dillard
7 Faith Ann Foster Chattooga Alvah Beasley
8 Niya Moon Elbert County Josh Jones
9 Montana Moats Model Sally Echols
10 Jazmin Thorton Callaway Deyano Martin
11 Jayden Boykin Heard County Helen Akins
12 Keyonna Giles Columbia Eric Bell

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 3A North
AAA Region School Coach 
REGION 5 GAC Jessica Guarneri
REGION 6 Sonoraville Stephanie Caudell
REGION 7 Lumpkin David Dowse
REGION 8 Stephens County Laura Baker
Coach of the Year AAA Cross Creek Kim Schlein
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Keyarah Berry Rockmart Andre Clark
1 Courtney Ogden Westminster Katie Argall
2 Maddie Futch White County Jarvis Davenport
3 Tania Alexander Hart County Dannette Bowers
4 Ranajah Verdell Stephens County Laura Baker
5 Kaleigh Addie GAC Jessica Guarneri
6 Alexa Geary Sonoraville Stephanie Caudell
7 Isabel Davenport Lumpkin County David Dowse
8 Jaci Bolden GAC Jessica Guarneri
9 Elly Callihan Gilmer Susan Nunn
10 Katelyn Richards Coahulla Creek Jody Bacchus
11 Averie Jones Lumpkin County David Dowse
12 Tynijiah Eades Stephens County Laura Baker

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 4A North
AAAA Region School Coach
REGION 5 Luella Latoya Brown
REGION 6 Marist Kim Hixon
REGION 7 Pickens County Brandon Thomas
REGION 8 Jefferson Greg Brown
Coach of the Year AAAA Carver, Columbus Anson Hundley
Player Name School Coach
Player of the Year Livi Blackstock Jefferson Greg Brown
1 Nakedria Turner Cedartown Levi Wigley
2 Jada Session Luella Latoya Brown
3 Avery Fantucci Marist Kim Hixon
4 Ashlee Locke Flowery Branch Courtney Gonzalez
5 Deshona Gaither Jefferson Greg Brown
6 Cassidy Richards Pickens Brandon Thomas
7 Maggie Thayer Marist Kim Hixon
8 Myori Pruitt Arabia Mountain Jerry Jackson
9 Malaya Jones Arabia Mountain Jerry Jackson
10 Kelli Finkley Stephenson Dennis Watkins
11 Ja’Niah Alexander Henry County Patechia Hartman
12 Skylar Lattimore Cedar Shoals Takesha Wall

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 5A North
AAAAA Region School Coach 
REGION 5 Southwest Dekalb Kathy Richey Walton
REGION 6 New Manchester Vincent Parks
REGION 7 Hiram Michelle Caldwell
REGION 8 Loganville John Zorn
Coach of the Year AAAAA Woodward Academy Kim Lawrence
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Khayrissa Richardson New Manchester Vincent Parks
1 Janae Charles Loganville John Zorn
2 Adreanna Brownlee Southwest Dekalb Kathy Richey Walton
3 Londaisha Smith Cass Burt Jackson
4 Trinity Barrow Greenbrier Ryan Morningstar
5 Sydney Bolden Loganville John Zorn
6 Imani Smith Hiram Michelle Caldwell
7 Claire Davis Cass Burt Jackson
8 Sydney Jones Hiram Michelle Caldwell
9 Xaviera Dyer Maynard Jackson Michelle Powell
10 Cameryn Morris Lithia Springs Davis Mills
11 Katie McBride St. Pius X Kyle Snipes
12 Taylor Christmas Southwest Dekalb Kathy Richey Walton

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 6A North 
AAAAAA Region School Coach 
REGION 5 Carrollton Shon Thomaston
REGION 6 Kell Tony Ingle
REGION 7 River Ridge Jason Taylor
REGION 8 Buford Gene Durden
Coach of the Year AAAAAA Westlake Hilda Hankerson
Player Name  School Coach 
Player of the Year  De’Mauri Flournoy Carrollton Shon Thomaston
1 Flau’jae Johnson Sparyberry Kellie Avery
2 Matay Gayle River Ridge Jason Taylor
3 Ashyia Willis Buford Gene Durden
4 Crystal Henderson Kell Tony Ingle Jr
5 Cheyenne Holloman Pope Bill Blythe
6 Kehinde Obasuyi Carrollton Shon Thomaston
7 Elle Blatchford Sequoyah Chris Yarbrough
8 Lazania Spearman Dacula Jason Adams
9 Paris Miller Johns Creek Kirk Calll
10 Ava Grace Watson Buford Gene Durden
11 Amaya Moss Kell Tony Ingle Jr
12 Trenishia Adams Rome Jason Harris

 

 

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 7A North
AAAAAAA Region School Coach 
REGION 5 Cherokee Matt Cates
REGION 6 North Forsyth Brad Kudlas
REGION 7 Archer Dani Wright
REGION 8 Collins Hill Brian Harmon
Coach of the Year AAAAAAA Marietta Derrick Dewitt
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Kate Johnson Cherokee Matt Cates
1 Cayla Cowart West Forsyth David May
2 Karoline karl Cherokee Matt Cates
3 Bridgett Utberg Woodstock Regina Tate-Leslie
4 Mariah Baltierra Norcross Ashley Clayton
5 Sacha Washington Collins Hill Brian Harmon
6 Jillian Bretz Forsyth Central Angela Hurt
7 Anna Gliatta North Forsyth Brad Kudlas
8 Eden Samples Collins Hill Brian Harmon
9 Makayla Torrence Roswell Antonio Wade
10 Cazia Nelson Archer Dani Wright
11 Zaria Hurston Norcross Ashely Clayton
12 Taniya McGowan Archer Dani Wright

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 1A South (PUBLIC)
A Public Region School Coach 
REGION 1 Calhoun County Cornelius Walker
REGION 2 Clinch County Chase Daniel
REGION 3 Emanuel County Melissa Carlyle
REGION 4 Dublin Evan Jefferson
Coach of the Year A Public Clinch County Chase Daniel
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Takia Davis Calhoun County Cornelius Walker
1 Angel McRae Clinch County Chase Daniel
2 Prencis Harden Emanuel County Melissa Carlyle
3 Brianna McRae Dublin Evan Jefferson
4 Zyhia Johnson Clinch County Chase Daniel
5 Makyha Bell Montgomery County Tyrone Madison
6 Aniya Smith Claxton Ryan Tomblin
7 Maya Wims Calhoun County Cornelius Walker
8 Yakia Temple Turner County Yachika Wilson
9 Jaylasia Office Turner County Yachika Wilson
10 Alayasia Dixon Wilcox County Santita Coon
11 Shala Nelson Telfair County Shalonda Troupe
12 Aniyah Bennett Pelham Jeray Randall

 

 

 

 

 

 

Class 1A South (PRIVATE)
A Private Region School Coach 
REGION 1 Deerfield WIndsor Gina Mitchell
REGION 2 Greenforest Christian Valerie White
REGION 3 Savannah Country Day Amy Brooks
REGION 4 Trinity Christian Joe Daniels
Coach of the Year A Private Hebron Christian Jan Azar
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Anna Dénes Trinity Christian Joe Daniels
1 Kendall Emener First Presbyterian John Griffin
2 Mahkayla Premo Calvary Day Jackie Hamilton
3 Abby Nicholson Savannah Country Day Amy Brooks
4 Jalisa Dunlap Eagles Landing Andy Whitlock
5 Taiylor Williams Brookstone Jay Sparks
6 Madison Morge Trinity Christian Joe Daniels
7 Margaret Saddler Deerfield WIndsor Gina Mitchell
8 Joi Hubbard Deerfield WIndsor Gina Mitchell
9 L’or Mputu Greenforest Christian Valerie White
10 Gabbie Grooms Landmark Christian Lejuana Lady Hardmon
11 Hannah Cail Calvary Day Jackie Hamilton
12 Caroline Sutherland Stratford Ed Smith

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 2A South
AA Region School Coach 
REGION 1 Early County Kimmie Graham
REGION 2 East Laurens Ramona Edwards
REGION 3 Washington County Sug Parker
REGION 4 Butler Eboni Fields
Coach of the Year AA Josey Jawan Bailey
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Makayla Timpson Early County Kimmie Graham
1 Miracle Parker Washington County Sug Parker
2 Brionna Sims Butler Eboni Fields
3 Kristen Hubbard East Laurens Ramona Edwards
4 Jakia Little Northeast Macon Heavenly Whitehead
5 Shamari Manly Fitzgerald Quinterria Lewis
6 Kaykay Mobley Toombs County Melody Walker
7 Tamya Blasingame Lamar County Adam Ballard
8 Herbreyia Diggs Thomasville Kim Taylor
9 Arieonna Booker Josey Jawan Bailey
10 Kiera Turner Laney Otis Smart
11 Stangious Alford Southwest Macon Willie Goolsby
12 Ikeria Hamilton East Laurens Ramona Edwards

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 3A South
AAA Region School Coach 
REGION 1 Pierce County Lacie Evans
REGION 2 Upson-Lee Stephany Raines
REGION 3 Johnson, Savannah Brandon Lindsey
REGION 4 Cross Creek Kim Schlein
Coach of the Year AAA Cross Creek Kim Schlein
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Jordyn Dorsey Cross Creek Kim Schlein
1 Natalie Herrin Pierce County Lacie Evans
2 Gabbie Cartagena Jackson Karisma Boykin
3 Jakera Ellerbee Upson-Lee Stephany Raines
4 Kaila Rougier Beach Olufemi Gordon
5 Amani Hamilton Johnson, Savannah Brandon Lindsey
6 Michaela Bogans Cross Creek Kim Schlein
7 K’lya Hankerson Johnson, Savannah Brandon Lindsey
8 Tamia Brown Tattnall County Chris Freeman
9 Trinity Jackson Americus Sumter Sherri Harris
10 Ja’khia Parker Upson-Lee Stephany Raines
11 Alayla Denmark Burke County Leslie Lawrence
12 Courtney Morrall Hephzibah Angela Anderson

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 4A South
AAAA Region School Coach 
REGION 1 Cairo Daphne McClendon
REGION 2 Carver, Columbus Anson Hundley
REGION 3 Jenkins, Savannah Brianna Brooker
REGION 4 Baldwin County Kizzi Walker
Coach of the Year AAAA Carver, Columbus Anson Hundley
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Kionna Gaines Carver, Columbus Anson Hundley
1 Ambri Vicks Cairo Daphne McClendon
2 Veronica Sierzant Islands Jamie Salas
3 Tamia Smith Baldwin County Kizzi Walker
4 Madison Ruff Baldwin County Kizzi Walker
5 Shailyn Frazier Jenkins, Savannah Brianna Brooker
6 Storie Daise Jenkins, Savannah Brianna Brooker
7 Leah Perry Cairo Daphne McClendon
8 Detavia Salter Bainbridge Kelvin Cochran
9 Makenzie Williams New Hampstead Brooke Whitlock
10 JiMia Cobb Hardaway Kelly Ellison
11 Jana Lee Dougherty Khadijah Ali
12 Jaylay Foster Perry Sherry Richards

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 5A South
AAAAA Region School Coach 
REGION 1 Warner Robins Rebecca White
REGION 2 Griffin DeAndre Brown
REGION 3 Woodward Academy Kim Lawrence
REGION 4 Dutchtown Brittany Greene
Coach of the Year AAAAA Woodward Academy Kim Lawrence
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Sydney Bowles Woodward Academy Kim Lawrence
1 Paige Lyons Dutchtown Brittany Greene
2 Jaclyn Hester Starr’s Mill Emily Sweeney
3 Chaniya Felton Warner Robins Rebecca White
4 Leah Turner Griffin DeAndre Brown
5 Sania Feagin Forest Park Steven A. Cole
6 Sara Lewis Woodward Academy Kim Lawrence
7 Samiah Puckett Griffin DeAndre Brown
8 Mone Florence Eagle’s Landing Karshaun Peterson
9 Charlese McClendon Ware County Mandy Lingenfelter
10 Tasia Agee Warner Robins Rebecca White
11 Jada Morgan Jones County ChoRhonda Gwaltney
12 Brooke Bass Harris County Steffanie Ramsey

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 6A South
AAAAAA Region School Coach 
REGION 1 Lee County Tondra Davis
REGION 2 Statesboro Marty Holder
REGION 3 Rockdale County Sean Turley
REGION 4 Westlake Hilda Hankerson
Coach of the Year AAAAAA Westlake Hilda Hankerson
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Raven Johnson Westlake Hilda Hankerson
1 TaNiya Latson Westlake Hilda Hankerson
2 Brianna Turnage Westlake Hilda Hankerson
3 Jamiah Jones Statesboro Marty Holder
4 Makaila Brown Brunswick Maria Mangram
5 Daniel Carnegie Rockdale Sean Turley
6 Essence Cody Valdosta Edward Wilcox
7 Jakailyn Poole Lee County Tondra Davis
8 Jada Porter Grovetown George Dukes
9 Alana Moore Rockdale Sean Turley
10 Kennedy Snead Lee County Tondra Davis
11 Tamia Stargell Langston Hughes Xavier Trice
12 La’Nya Foster Lovejoy Cedric King

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

 

 

 

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

 

 

 

 

 

 

Class 7A South
AAAAAAA Region School Coach 
REGION 1 Tift County Julie Conner
REGION 2 McEachern Phyllis Arthur
REGION 3 Marietta Derrick Dewitt
REGION 4 Brookwood Courtney Strauthers
Coach of the Year AAAAAAA Marietta Derrick Dewitt
Player Name  School Coach 
Player of the Year  Lauren Walker Marietta Derrick Dewitt
1 Shakiria Chaney Tift County Julie Conner
2 Diana Collins Brookwood Courtney Strauthers
3 Denim Deshields McEachern Phyllis Arthur
4 Carliss Johnson Colquitt County Rondesha Williams
5 Tomisin Adenupe Walton Mathew Kelterborn
6 Laila Battle Campbell Randy McClure
7 Taylor Cullinan North Paulding Scott Green
8 Jillian Hollingshead McEachern Phyllis Arthur
9 Nadia Howard Grayson Robin Potter
10 Sussy Ngulefac Parkview Cynthia Cooper
11 Kania Seymour Pebblebrook Tina Hadley
12 Chloe Sterling Marietta Derrick Dewitt