2019-2020 All State Girls Teams

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 1A North
Player of the Year Avyonce Carter Savannah Samuel
School Wesleyan St. Francis
Player Grade School
Malia Fisher Hebron
Kara Dunn Mt. Paran
Jillian Hollingshead Holy Innocents’
Amirah Abdur-Rahim St. Francis
Nadia Reese Stratford Academy
Mia Moore St. Francis
Nicole Azar Hebron
Jada Farrell Holy Innocents’
Paige Lyons Wesleyan
Caroline Dingler Darlington
Weronika Hipp ELCA

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South


Class 2A- North

Class 2A North
Player of the Year JR. – Keyarah Berry
School Rockmart
AA Coach of the Year Alana Allen Douglass, Atlanta
Player Grade School
Jashanti Simmons 12 Putman Co.
Mercedes Coleman 11 Gordon Central
Tamya Blasingame 10 Lamar Co.
Ikenya King 12 Douglass
Faith Ann Foster 11 Chattooga
Ava Hunter 10 Union Co.
Ashuntee Weems 11 Douglass
Aaliyah Clay 12 Hapeville Charter
Ja’naya Ware 10 Bremen
Heather Vaughan 12 Banks Co
Laken Stiles 12 Rabun Co
Ashanti Cobb 12 South Atlanta

 


1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 3A North
Player of the Year JR. – Livi Blackstock SR. – Maliyah Parks
School Jefferson Sonoraville
AAA Coach of the Year Jessica Guarneri GAC
Player Grade School
Courtney Ogden 9 Westminster
Jordan Uchurch 12 Pace Academy
Bella Davenport 11 Lumpkin Co.
Kayeigh Addie 10 GAC
Grace Hollifield 12 North Hall
Katelyn Richards 11 Coahulla Creek
Deshona Gaither 10 Jefferson
Rachel Akers 12 Ringgold
Lauren Swanson 12 North Hall
Taniyah Alexander 11 Hart Co
Marlie Townley 12 Dawson Co.

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 4A North
Player of the Year Sr. Daija Powell
School Sandy Creek
AAAA Coach of the Year Kim Lawrence Woodward Academy
Player Grade School
Ashley Locke 11 Flowery Branch
Mykenzie Weaver 12 Pickens Co.
Kayla McPherson 11 Madison Co.
Dasha Cannon 11 White Co.
Amber Gilbert 12 Troup Co.
Julia Peroni 12 Oconee Co.
Tionna Baker 12 Northwest Whitfield
Wylie Sheridan 12 St. Pius X
Jania Hodges 11 Sandy Creek
Tyler Brazle 12 Marist
Elly Callihan 10 Gilmer Co.
Ranajah Verdell 11 Stephens Co.

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 5A North
Player of the Year SR. – Tate Walters
School Buford
AAAAA Coach of the Year Gene Durden Buford
Player Grade School
Jayla Kimbrough 12 Southwest Dekalb
De’Mauri Flournoy 11 Carrollton
Demeara Hinds 12 Lithia Springs
Mikaylin Glover 12 Clarke Central
India Terrell 11 Columbia
Crystal Henderson 9 Kell
Patsy Mosley 11 Maynard Jackson
Myori Pruitt 9 Arabia Mountain
Ashyia Willis 11 Buford
Kya Williams 12 Kell
Elise Harden 12 Columbia
Aliyah Hindsman 12 Villa Rica

 


1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 6A North
Player of the Year Soph – Lazaria Spearman
School Dacula
AAAAAA Coach of the Year Steven A. Cole Forest Park
Player Grade School
Jodi Mullins 12 South Cobb
Tamiya Stargell 10 Langston Hughes
Zuriyah Davis 12 Lanier
Cheyenne Holloman 11 Pope
Christabel Ezumah 12 Lanier
Aaliyah Foxx-Rome 12 Alexander
Flau’Jae Johnson 10 Sprayberry
Carson Tanquilia 11 Johns Creek
Taniya Parrish 10 Winder-Barrow
Raven Thompson 10 Langston Hughes
Amara Newsome 12 Harrison
Jordynn Dudley 9 Cambridge

 


1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 7A North
Player of the Year Sasha Washington
School Collins Hill
AAAAAAA Coach of the Year Hilda Hankerson Westlake
Player Grade School
Caroline Martin 12 North Forsyth
Victoria Dames 12 Grayson
Sussy Ngulefae 11 Parkview
Kamrya Collins 12 Collins Hill
Eden Sample 11 Collins Hill
Asjah Iniss 12 Collins Hill
Yamani Paul 12 Norcross
Ansley Allen 12 North Forsyth
Diana Collins 9 Brookwood
Malia Fisher 12 Grayson
Shaquice May 11 Rockdale
Selma Kulo 12 Brookwood

 


1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 1A South
Player of the Year Bernyla Sparks
School Central Talbotton
Player Grade School
Prencis Harden ECI
Zyhai Johnson Clinch Co.
Takia Davis Calhoun Co.
Jabrica Leslie Central Talbotton
Angel McRae Clinch Co.
Alaysia Dixon Wilcox Co.
Mya Byrd Turner Co.
Shalon Nelson Telfair Co.
Samerria Bryant Wheeler Co.
Keonya Mincey Wheeler Co.
Kenaiya Young Pelham
Jameisha Williams Marion Co.

 


1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 2A South
Player of the Year JR. Makayla Timpson
School Early Co.
AA Coach of the Week Alana Allen Douglass, Atlanta
Player Grade School
Aaliyah Powell 12 Thomasville
Olonna Rawls 12 Bryan Co.
Miracle Parker 11 Washington Co.
Nekiyah Booker 12 Laney
Destinee Ellison 12 Washington Co.
Jakia Little 10 North East
Avrie Grayer 12 Southwest Macon
Jashiyah Jones 12 Vidaia High
Micah Watson 12 Butler
Amani Jones 12 Josey
Whitney Anderson 12 Laney
Rac’quana Drayton 12 Laney

 


1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 3A South
Player of the Year JR. – Gabbi Cartagena
School Jackson High School
AAA Jessica Guarneri GAC
Player Grade School
Madison Evans Beach
Kaila Rougier Beach
Jaida Burgess Johnson – Savannah
Antazia Baker Johnson – Savannah
Amani Hamilton Johnson – Savannah
Veronica Sierzant Islands
Kennedy Stephens Rutland
Kayla Shines Rutland
Natalie Herrin Pierce Co
Ashley Joyce Tattnall Co

 


1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 4A South
Player of the Year SR. – Olivia Cochran
School Carver, Columbus
AAAA Coach of the Year Kim Lawrence Woodward Academy
Player Grade School
Corriana Evans 12 Spaudling
Jordyn Dorsey 11 Cross Creek
Sydney Bowles 10 Woodward
Keely Brown 12 Luella
Sky Waters McDonough
Jelissa Reese 12 Americus-Sumter
Trinity Jones 12 Americus-Sumter
Tyasia Freeman 12 Burke Co.
Kionna Gaines 11 Carver-Columbus
Micah Bess 12 Cross Creek
Kierstyn Milner 11 Spaudling
Denver Bryant 12 Dougherty

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 5A South
Player of the Year Terren Ward
School Wayne County
AAAAA Coach of the Year Gene Durden Buford
Player Grade School
Alice Anne Hudson 12 Starrs Mill
Luyanna Woolfork 12 Jones County
Jaleah Storr 12 Eagles Landing
Averyana Nelson 12 Griffin
Patsy Mosley 11 Maynard Jackson
Stacie Jones 12 Veterans
Lacy Robins 12 Statesboro
Joelyn Hester 10 Starrs Mill
Sambresha Everett 12 Woodland
Zikeyah Carter-Ranson 12 Harris County
Mariyah Fletcher 12 Eagles Landing
Jada Morgan 9 Jones County

 


1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 6A South
Player of the Year SR. – Zoesha Smith
School Glynn Academy
AAAAAA Coach of the Year Steven A. Cole Forest Park
Player Grade School
Ja’Mya Johnson 12 Valdosta
Keona Curtis 10 Grovetown
Sania Feagin 11 Forrest Park
Genesis Bryant 12 Lovejoy
Khalea Hoyes 12 Mt. Zion Jonesboro
Essence Cody 9 Valdosta
Sade Harrell 11 Heritage Conyers
Jada Brooks 12 Bradwell
Anaya Boyd 12 Lovejoy
Ashlynn Green 12 M.L.K.
T.J. Lawrence 11 Houston Co.
Kassidy Broussard 12 Stephenson

 


1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South

Class 7A South
Player of the Year JR. – Raven Johnson
School Westlake
AAAAAAA Coach of the Year Hlda Hankerson Westlake
Player Grade School
Denim Deshields 11 McEachern
Aliyah Washington 10 North Paulding
Janiah Ellis 12 Colquitt
Makayla Torrence 11 Roswell
Sydney Thomas 12 North Cobb
Nicky Jones 12 Tift
Jameah Alston 12 Campbell
Ashlyn Andrus 12 Cherokee
Taniya Latson 10 Westlake
Sydne Watts 12 Cherokee
Lydia Freeman 12 Westlake
Daelyn Craig 12 McEachern

1A North | 2A North | 3A North | 4A North | 5A North | 6A North | 7A North

1A South | 2A South | 3A South | 4A South | 5A South | 6A South | 7A South
GACA All State Coaches of the Year

1A Private                  Coach of the Year                   Nichole Dixon – Holy Innocents

1A Public                  Coach of the Year                    Angela Wright- Wheeler County

2A                                     Coach of the Year            Alana Allen– Douglass Atlanta

3A                                    Coach of the Year             Jessica Guarneri- GAC

4A                                    Coach of the Year              Kim Lawrence- Woodward Academy

5A                                    Coach of the Year              Gene Durden – Buford

6A                                    Coach of the Year:             Seven A. Cole- Forest Park

7A                                    Coach of the Year:             Hilda Hankerson – Westlake