2021 Boys All-State Lacrosse

2021 6/7A Boys All-State Lacrosse

 

1st Team Attack

Andrew Atchison*

Lassiter

 

Braden Erksa*

Lassiter

 

Danny Kesselring*

Lambert

 

1st Team Midfield

James Gurr*

Walton

 

Evan Plunkett*

Roswell

 

Emmett, Parker*

Mill Creek


1st Team Defense

Dylan Hunt*

Lassiter

 

Ethan Storey*

Johns Creek

 

Davis Peek

Buford


Goalie

Sean Byrne*

Allatoona


LSM

Luke Catolico*

Pope

 

FOGO

Jackson Rogers*

North Gwinnett


D-Mid

Brayden O’Neill

Etowah

 

2nd Team

Attack

Lee Butler

Walton

 

Aex Lobel

Roswell

 

Carson Reeder

Etowah

 

Midfield

Colin Honroth

Johns Creek

 

Bryce Horton

Lassiter

 

Adam Piejak

Allatoona

 

Defense

Zack Stopher

Allatoona

 

Garrett Stout

West Forsyth

 

Preston Miller

Centennial

 

Goalie

Mason Morel

Centennial

 

LSM

Colin Davis

North Gwinnett

 

FOGO

Ethan Duerk

South Forsyth

 

D-Mid

Dalton Tjong

West Forsyth

 

  

3rd Team

Attack

Evan Voss

Harrison

 

Ryan Lightsey

South Forsyth

 

Hill Plunkett

Roswell

 

 

Midfield

Josh Huntington

Lambert

 

Kolin Brandeis

Johns Creek

 

Tristan Stephenson

North Paulding

 

Defense

Brice Thompson

Milton

 

Collin Sherrer

Etowah

 

Daunte Shaw

Mill Creek

Matthew Gilbert

Pope

 

Goalie

Zach Vlajk

Lambert


LSM

Cole Zacharias

Lassiter


FOGO

Hunter Coleman

Etowah


D-Mid

Thomas Karoly

Roswell

  

Academic All-American

Alexander, Ryan*

Allatoona

Blake Walters*

Lassiter

Drew Kotanian*

Lambert

Eliacin, Nick*

North Gwinnett

Graham Whaley*

Walton

Greg Steckel*

Lambert

Gruehn, Allen*

Marietta

Hubert, Ty*

Creekview

Jack Reed*

Campbell

Cade Nickerson*

Allatoona

Tyler Hankin*

North Atlanta

2021  1/5A All State

 

Defensemen

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Taji Flynn

Westminster

30

 

Corbin Switzer

Woodward

12

 

Rhett Jones

Starrs Mill

16

 

 

 

 

2nd Team

Russell Overly

Lovett

13

 

Jack Gullo

BT

15

 

Tripp Trimble

Pace

3

 

 

 

 

Honorable Mention

Hudson Higgins

GAC

19

 

Dean Giacobbe

Kings Ridge

22

 

Bennett Schwab

BT

44

 

Jack Deady

Kings Ridge

23

 

Eric Fewell

Starr’s Mill

26

 

 

 

 

Defensive Midfield

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Will Gary

GAC

5

 

Aidan Chambers

BT

2

 

 

 

 

2nd Team

Jim Davis

Westminster

19

 

Jack Carter

BT

10

 

 

 

 

Honorable Mention

Jake Caylor

Northview

1

 

Ryan Earl

Trinity Christian

7

 

 

 

 

FOGO

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Wilson Van Buren

BT

7

 

Dylan Farley

Westminster

13

 

 

 

 

2nd Team

Aidan Bailey

GAC

10

 

Nate Mitchell

Starr’s Mill

12

 

 

 

 

Honorable Mention

Ian Weihe

Whitefield

23

 

Luke Smith

North Oconee

17

 

 

 

 

LSM

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Evan Karetsos

Pace

30

 

Thomas Lowman

GAC

22

 

 

 

 

2nd Team

Matthew Graff

Blessed Trinity

17

 

Riley Bennett

Mt. Pisgah

34

 

 

 

 

Honorable Mention

Eric Rausch

Starr’s Mill

10

 

Will Darke

Marist

6

 

 

 

 

Goalie

Player Name

Player Team

Player Number

1st Team

Owen Armentrout

Lovett

10

 

Harrison Lewis

Woodward

1

 

 

 

 

2nd Team

Avery Biggs

BT

30

 

Seth Maxwell

Starr’s Mill

7

 

 

 

 

Honorable Mention

Brant Satterly

Kings Ridge

77

 

Chandler Copenhaver

Wesleyan

32