All State Girls Basketball 2016-2017

Class 1A North
Player of the Year: Maya Dodson and Mikayla Coombs
School: St. Francis and Wesleyan

Player Name                                                                                School
Morgan Jones                                                                              Our Lady of Mercy
Hannah Grogan                                                                          Lakeview Academy
Khayla Pointer                                                                            Holy Innocents
Kasiyhana Kushkituah                                                              St. Francis
Tampa Nichel                                                                              St. Francis
Taja Cummings                                                                           St. Francis
Kaila Hubbard                                                                             Holy Innocents
Amaya Register                                                                           Wesleyan
Kennedy Suttle                                                                           Holy Innocents
Natalie Armstrong                                                                     Wesleyan
Shai Blanding                                                                              Holy Innocents

Class 2A- North
Player of the Year: Victaria Saxton
School: Model

Player:                                                                                           School:
Rykia Pennamon                                                                        Putnam County
Kimberly Harris                                                                          Heard County
Sabree Gallishaw                                                                       Washington
Livia Skinner                                                                               Armuchee
Tori Reed                                                                                     Dade County
Sage Kelley                                                                                  Heard County
Savanna Scott                                                                            Rabun County
Shekinah Howard                                                                     Hapeville Charter
Bailey Upton                                                                              Model
Madison Abbott                                                                        Monticello
Brooke Henricks                                                                       Rabun County
Georgia Stockton                                                                      Rabun County

Class 3A- North
Player of the Year: Jana Johns
School: Calhoun

Player:                                                                                        School:
Kylah Mize                                                                                East Hall
Quinn Barry                                                                             Lovett
Maeisha Teasley                                                                     Hart County
Tatyana Davis                                                                         Morgan County
Robyn Benton                                                                         G.A.C
Taylor Sutton                                                                          G.A.C
LeAnn Ramos                                                                         Cedar Grove
Taylor Anne Kelley                                                                North Hall
Kaylee Sticker                                                                        Dawson County
Alexis Boykin                                                                          Haralson County
Kerrigan Johnson                                                                   Redan
Mya Jones                                                                                 Franklin County

Class 4A- North
Player of the Year: Abbie Frankiln and Anna McKendree
School: Jefferson and West Hall
Player:                                                                                        School:
Jordan Bailey                                                                            Madison County
Bria Clemmons                                                                        NW Whitfield
Breanna Stephens                                                                  Chapel Hill
Shanqualia Stanton                                                                Sandy Creek
Emma Weynand                                                                      North Oconee
Macy Passmore                                                                       West Hall
Sydney Smith                                                                           Heritage- Catoosa
Alexis Wallace                                                                          Chapel Hill
Lindsey Caudell                                                                       Chestatee
Holly Heath                                                                               NW Whitfield
Jazmin Allen                                                                               Jefferson

Class 5A- North
Player of the Year- Tory Ozment
School: Buford
Player:                                                                                           School:
Deasia Merrill                                                                              Villa Rica
Kiana Johnson                                                                             Lithia Springs
Taniyah Worth                                                                            Flowery Branch
Taylor Brown                                                                              Carrollton
Dominique Banks                                                                      Maynard Jackson
Jada Walton                                                                                SW Dekalb
Taylor Jones                                                                                Decatur
Audrey Weiner                                                                           Buford
Deidra Harris                                                                             Columbia High School
Imani Arnold                                                                              Loganville
Ogheneruona Uwusiaba                                                         SW Dekalb
Julianne Sutton                                                                         Flowery Branch

Class 6A- North
Player of the Year: Kamiyah Street
School: Mays

Player:                                                                                            School:
Synde Wiggins                                                                               Harrison
Lainey Gosnell                                                                              Habersham Central
Olivia Welson                                                                                Winder- Barrow
Allison Luly                                                                                    Creekview
Alyssa Cagle                                                                                  Sequoyah
Audrey Jordan                                                                              Harrison
Ashlee Austin                                                                               Northview
Amari Robinson                                                                          Douglas County
Taylor Hawks                                                                               Gainesville
Chella Watson                                                                             Winder- Barrow
Shannon Titus                                                                             Northview
Arsula Clark                                                                                 Douglas County

Class 7A- North
Player of the Year: Vanessa Blagmon
School: Norcross

Player:                                                                                           School:
M.E. Craven                                                                                  Lambert
Endia Banks                                                                                 Duluth
Morgan Simmons                                                                       Mill Creek
Autumn Newby                                                                           Archer
N’dea Jones                                                                                  Brookwood
Taylor Mason                                                                               Norcross
Jada Rice                                                                                       Collins Hill
Linsey Marchese                                                                         Archer
Tehya Lyons                                                                                 Norcross
Wynter Webb                                                                              Mill Creek
Bria Harmon                                                                                Collins Hill
Asia McCoy                                                                                   Archer

Class 1A- South
Player of the Year: Destiny Thomas and Lakaitin Wright
School: Pelham and Wheeler

Player:                                                                                             School:
Brittany Davis                                                                               Greenville
Leandra Gillis                                                                                Treutlen
Ansley Whitley                                                                              Marion County
Tyshaiana Rozier                                                                          Telfair County
Aaliyah Williams                                                                           Pelham
Brianna Hinton                                                                             Wheeler County
Torri Myers                                                                                    Marion County
Mahogany Randall                                                                       Pelham
Savanna Walker                                                                            Woodsville Tompkins
Zakaiyia Office                                                                              Turner
India Wells                                                                                     Telfair County

Class 2A- South –
Player of the Year: Julianne Brown and De’Sha Benjamin
School: Bryan County and Laney
Player:                                                                                              School:
Kristin Cook                                                                                   Fitzgerald
Julianne Brown                                                                             Bryan County
Jahnaria Brown                                                                             Bleckley County
Jurnee Powell                                                                                Dodge County
T’kayshza King                                                                               Fitzgerald
Dynesha Brown                                                                             Swainsboro
Aubriana Bonner                                                                           Laney
Darrielle Brinson                                                                           Vidalia
Destanee Wright                                                                           Dodge County
Yasmine Crawford                                                                        Bryan County
Jazmine Bartlett                                                                            Laney

Class 3A- South
Player of the Year: Alexis Pierce
School: Johnson High School

Player:                                                                                               School:
Danasia Shaw                                                                                  Peach County
Kashay Hankerson                                                                         Tattnell County
Jabrieka Bass                                                                                   Beach
Alissa Jones                                                                                      Monroe
Jada Clowers                                                                                    Central Macon
Sy’Marieona Williams                                                                     Johnson High School
Jenya Wilder                                                                                     Central Macon
Judasia Hills                                                                                      Beach
Kiara Price                                                                                        Kendrick
Hobby Gregory                                                                                Pike County
Kiarra Gaskins                                                                                  Jenkins
Alashia Wilkinson                                                                            Pierce County

Class 4A- South
Player of the Year: Brooke Moore
School: Henry County

Player:                                                                                                   School:
Alana Davis                                                                                          Cross Creek
Kiana Banks                                                                                         Spaulding
Tatyana Wyatt                                                                                     Columbus
Ariyah Copeland                                                                                 Columbus
Emani Mayo                                                                                         Hephzibah
Jasmine Robinson                                                                               Academy of Richmond County
Timia Swanson                                                                                    Americus-Sumter
Dalania Clardy                                                                                     North Clayton
Imani McNeal                                                                                      Luella
Alycia Reese                                                                                         Carver
Kirodria Smith                                                                                     Perry
Mariah Igus                                                                                          Carver

Class 5A- South
Player of the Year: Andeija Puckett
School: Griffin

Player:                                                                                                     School:
Kezia Holmes                                                                                        Warner Robins
Lacy Robins                                                                                           Statesboro
Alexis Poole                                                                                           Stockbridge
Da’ Ja Green                                                                                           Morrow
Shondell Vickers                                                                                   Ware County
Kiera Howard                                                                                        Eagle’s Landing
Laterria Mathis                                                                                     Warner Robins
Asia White                                                                                              Dutchtown
Darryl Langford                                                                                    Fayette County
Zamiya Passmore                                                                                Locust Grove
Terrien Ward                                                                                         Wayne County
DeLayne Rotolo                                                                                    McIntosh

Class 6A- South
Player of the Year: Destiny Marshall
School: Grovetown

Player:                                                                                                      School:
Asia Harrison                                                                                          Valdosta
Saadia Munford                                                                                      Jonesboro
Genesis Bryant                                                                                       Lovejoy
Tamia Sapp                                                                                             Northside Warner Robins
Sydney Grayden                                                                                     Greenbrier
Jasmine Blevins                                                                                      Bradwell Institute
Khamiya Blackshear                                                                             Brunswick
Ayana Collins                                                                                          Grovetown
Naomi Holloway                                                                                    Stephenson
Tikarra Benoit                                                                                        Northside Warner Robins
Lexi Jeffcoat                                                                                            Evans          
Bria Bass                                                                                                  Tucker                        

 

Class 7A- South
Player of the Year: Quanniecia Morrison
School: McEachern

Player:                                                                                                     School:
Diamond Hall                                                                                        Colquitt County
Simone Lett                                                                                           Pebblebrook
Taylor Hosendove                                                                                Westlake
Kasey Cwalina                                                                                       Roswell
Olivia Herrera                                                                                       Cherokee
Za’ Nautica Downs                                                                               Colquitt County
Anastasia Warren                                                                                Westlake
Lyndsey Whilby                                                                                    McEachern
Audrey McElhaney                                                                              Tift
Taylor Smith                                                                                         Marietta
Paris Mullins                                                                                         Westlake
Jamesha Samuels                                                                                Lowndes

GACA All State Coaches of the Year

1A Private Coach of the Year Jan Azar – Wesleyan
1A Public Coach of the Year Antonia Tooke – Pelham
2A Coach of the Year Otis Smart – Laney
3A Coach of the Year Joe Cherrone – Columbus
4A Coach of the Year Olufemi Gordon – Beach
5A Coach of the Year Gene Durden – Buford
6A Coach of the Year: Chantay Frost – Mays
7A Coach of the Year: Phyllis Arther – McEachern