2018 North-South All Star Basketball Showcase

THE GACA
NORTH-SOUTH ALLSTAR 
BASKETBALL SHOWCASE

MARCH 24, 2018
DALTON HIGH SCHOOL GYMNASIUM
DALTON, GA

Live Video Webcast Produced by Southland Sports TV/Sponsored by Sandy’s Spiel
Games archived On Demand Playback
Games available on YouTube live and on the GACA/Southland Sports TV websites
Order a copy of the game at www.southlandsportstv.com/ondemand

Bobby McAllister, Executive Director
Craig Davis, Assistant Executive Director
Tracie York, Executive Assistant
Joe Dix, Boys Basketball Chair
Gene Durden, Girls Basketball Chair

The Georgia Athletic Coaches Association
Would Like to Thank the Following Sponsors
Hamilton Sports Medicine
R2R Media Inc.
Wilson
Riddell
Sportz Ventures
Positive Athlete
Jostens
Krossover
DOME HATS
Neff
Dalton Convention Center
National Preps
Atlanta Falcons
BSN Sporting Goods
Dalton City School System
Sports Turf
Ronnie Bland
Rick Freeman
Coca- Cola United
Georgia Athletic Officials Association
Team Slidez

GACA Executive Committee
PAST PRESIDENT               Bill Bailey, Retired Carrollton
President                            Eddie Ashley, Bibb County AD
1st Vice-President            John Page, SE Bulloch High School
2nd Vice-President            Jackie Green, Retired Newnan
3rd Vice-President            George Spencer, Retired Savannah
4th Vice-President            Maurice Freeman, Brooks County

GAOA ALL STAR BASKETBALL OFFICIALS
Alan Smith- Georgia Athletic Officials Association, Executive Director

Larry Sorrells- GAOA VP Basketball, Committee Chairman

11:00 AM
North Georgia Association
Ed Novak
Greg Norton
Kent Snyder

1:00 PM
Peachstate Association
Nick Brown
Gene Calloway
Chirs Klicko

3:00 PM
Chattahoochee Association
Randy Wenndt
Keith Todd
Bernard Carter

5:00 PM
Peachstate Association
Bill Lewis
David Lemcoe
GA Mountain Association
Sterling Carter

North-South Junior Girls Showcase
March 24, 2018
11:00 AM
GACA North Junior Girls All Star Team
Jordan Bailey Madison County Dan Lampe
Chelllia Watson Winder Barrow Kimberly Garren
Deasia Merrill Villa Rica Tammy Norred
Tomiyah Alford Lamar County Adam Ballard
Ashlee Austin Northview Chirs Yarbrough
Sydney Rosant Sequoyah Derrick DeWitt
Amari Robinson Douglas County Chester Forsh
Morgan Robinson Norcross Dani Wright
Georgia Stockton Rabun County Dee Dee Dillard
Kaylee Sticker Dawson County Steve Sweat
Torrion Starks Hart County Mike Edwards
Nekiyah Thompson Douglass Alana Allen

Head Coach- Derrick DeWitt, Sequoyah
Assistant Coach- Chris Yarbrough, Northview
Assistant Coach- Kelly Nye-Hinkson, South Paulding
GACA Coordinator/Coach- Gene Durden, Buford
North-South Junior Girls Showcase
March 24, 2018
11:00 AM
GACA South Junior Girls All Star Team
Zamia Passmore Locust Grove Timothy Knecht
Janya Love-Hill Carver Columbus Anson Hundley
Destiny Wright Dodge County Cassandra Hamilton
Kianni Westbrook Burke County Leslie Lawrence
Jailyn Shaw Carver Columbus Anson Hundley
Nia Allen Valdosta E.A. Wilcox
Kalyla Garrett Tattnall County Chris Freeman
Jada Claude Whitewater Rashad Muhyee
India Bellamy Dutchtown Lamar Harris
Mattaya Boyd Ware County Mandy Lingenfelter
Parris Mullins Westlake Hilda Hankerson
Jasmine Blevins Bradwell Institute Faye Baker

Head Coach- Anson Hundley, Carver Columbus
Assistant Coach- Sterling Hicks, Kendrick
Assistant Coach- Donavan Ford, Carver Columbus
GACA Coordinator- Mandy Lingenfelter, Ware County High School

GACA South Junior Girls All Star Coaches
Head Coach- Anson Hundley, Carver Columbus High School
Carver, Columbus HS, Head Coach
Graduated: Kendrick HS (football); Morris Brown University BS Therapeutic Recreation (2002)
Head Girls’ Volleyball coach
Assistant Athletic Director
Teaches Math Special Ed
Kendrick HS (Assistant Coach): 2008 State Champions & Region Title; 2007 Region Champs and Final Four
Carver HS: 2017 State Finalist & Region Champions; 2018 Final Four & Region Champions
130-65
Wife, Stephanie; Child Aiden
Assistant Coach- Sterling Hicks, Kendrick High School
Kendrick HS, Head Coach
Graduated: Carver (Columbus) HS; Columbus State University BS Recreation Administration
Tournament Conference Champions (1996) @ Columbus State University
Eddy MS: 1999-2000 Columbus City Champions Boys’ Basketball (17-0)
Kendrick HS: State Champions 2008 and 2014; Final Four Appearances 2005, 2006, 2007, 2010, 2011, 2013
State Coach of the Year 2008 & 2014
421-90
Wife, Tamara; Children Christopher (18), Sanaa (12), and Sydney (10)
Assistant Coach- Donavan Ford, Carver Columbus High School
GW Carver HS, Assistant Head Coach
Graduated: Choctaw County HS, Butler, AL; Columbus State University BSED Special Education (2013)
Strength and Conditioning Coach
Volleyball Assistant Coach
Wife, Mekiko; Children Gabriella (6) and Gabriel (2)
Head Coach- Mandy Lingenfelter, Ware County High School
Head Coach 2000-2004 (Pierce), 2006-2001 (Coffee), 2011-2018 (Ware)
Head Basketball Coach-17 years
My overall record as head coach is 284-207, My record at CHS was 79-55.
My record at Ware is 123-72 (2011-Present)
5 State Sweet Sixteens, 10 State Tournament Appearances, 3 Region Championships / 4 times Coach of the Year, Outstanding Achievement Award-Recognition of 200th Career Win-Jan. 10, 2014
Selected as GACA ALL-STAR SOUTH-JRS. COACH-2017
North-South Senior Girls Showcase
March 24, 2018
1:00 PM
GACA North Senior Girls All Star Team
Olivia Nelson-Ododa Winder Barrow Kimberly Garren
Tory Osment Buford Gene Durden
Victaria Saxton Model Sally Echols
Kaila Hubbard Holy Innocents Nicole Dixon
Audrey Jordan Harrison Steven Lenahan
Amaya Register Wesleyan Jan Azar
Taniyah Worth Flowery Branch Courtney Gonzalez
Taylor Sutton GAC Lady Grooms
Lexi Chatman Newton Tiffani Johnson
Asia McCoy Archer Bob Westbrook
Devin Wilson Norcross Dani Wright
Mya Jones Franklin County John Stricklind
Harper Vick Harrison Steven Lenahan

Head Coach- Sally Echols, Model High School
Assistant Coach- Robby Dooley, Model High School
Assistant Coach- Jeff Ozment, Buford High School
GACA Coordinator- Greg Brown, Northwest Whitfield
GACA North Senior Girls All Star Coaches
Head Coach-Sally Echols, Model High School
Model HS Head Coach
Graduated: Model HS; North Georgia College and State University: BSED Health & PE (2002);
Lincoln Memorial University MED Administration (2005) and SPED Leadership (2007)
2 time Academic All-American; 4 trips to NAIA National Tournament; Team Captain @ North Georgia College and State University
Academic Interventionist
306-72
Model HS: 13 State Appearances, including 8 Region Titles, 8 Sweet Sixteens, 5 Elite Eights, 2 Final Fours, 1 State Finalist
Eight-time 7AA Coach of the Year; 5 Northwest Ga tip-Off Club Coach of the Year
Husband Sam; Children, Britton (7) and Molly (5)
Assistant Coach- Robby Dooly, Model High School
Model High School, Assistant Coach
Graduated: Pepperell High School; Jacksonville State University (2006)
Also coaches football and Girls’ tennis
Teaches Special Education, specializing with Downs Syndrome students, ages 6-9
Dade County HS assistant coach
Model HS: 13 State Appearances, including 8 Region titles, 8 Sweet Sixteens, 5 Elite Eights, 2 Finals Fours, 1 State Finalist
Wife Kelly; Children, Reagan (18) and Riley (14)
Assistant Coach- Jeff Ozment, Buford High School
Buford High School, Head Coach
Graduated: Cave Spring HS; Berry College BS Psychology & PE; University of North Georgia MED Physical Education; SPED Educational Leadership
Teaches Health and PE @ Buford Middle School
Coached at Berry College, Clayton State University, Truett-McConnell College, Georgia Southwestern State University
Buford HS: State Champions 2009, 2010, 2011, 2015, 2017, 2018; State Finalist 2012, 2014
Wife Terry; Children, Taylor (21), Tory (18), Tatum (14)
GACA Coordinator- Greg Brown, Northwest Whitfield
Northwest Whitfield, Head Coach
Graduated: Dade Co HS; Tennessee Temple BS History
Scholarship Athlete @ Tennessee Temple (golf)
Teaches U. S. History & Wt Training
Tennessee Temple Academy Region 3A Champions; Sweet Sixteen
NW Whitfield Back-to-Back Region Champions; 3 consecutive Sweet Sixteen appearances. Record-172-57
Wife, Carrie; Children Aylee (8), Willow (5) & Carden (4)
North-South Senior Girls Showcase
March 24, 2018
1:00 PM
GACA South Senior Girls All Star Team
Brooke Moore Henry County Greg Shook
Brittany Davis Greenville Waqueshia Tenney
Taylor Hosendove Westlake Hilda Handerson
Jasmine Carson McEachern Phyllis Arthur
Ashley Foster Eagles Landing Karshaun Peterson
Nadia Marshall Bainbridge Kelvin Cochran
Kelsey Davis Monroe Jennifer Acree
Jamesha Samuel Lowndes County Brittany Bell
Diamond Hall Colquitt County Rondesha Williams
Za’Nautica Downs Colquitt County Rondesha Williams
Jykiera Long Americus-Sumter Sherri Harris
Jewel Smalls McEachern Phyllis Arthur

Head Coach- Rondesha Williams, Colquitt County
Assistant Coach- Stephanie Cody, Colquitt County
Assistant Coach- Kadijah Ali, Dougherty High School
GACA Coordinator- Julie Conner, Tift County

GACA South Senior Girls All Star Coaches
Head Coach- Rondesha Williams, Colquitt County High School
Colquitt County High School, Head Coach
Graduated: Miami Norland Sr. High School; Albany State University: Master of Education (2002); Education Specialist (2007)
Played basketball at Albany State University: 1996 SIAC Women’s Basketball Championship; State Champions runner-up 1993
Assistant Principal
2006-2007 Assistant Coach of the Year & Region Champions @ Dougherty High School
Colquitt County: 2016-17 Region Champions & Elite 8; 2012-2013 & 2015-2016 Sweet Sixteen; numerous state tournament appearances
Head Coaching Record 196-106
Children: Taylor Williams & Anthony Dunwoody
Assistant Coach- Stephanie Cody, Colquitt County High School
Colquitt County High School, Assistant Coach
Graduated: Johnson County High School; Albany State University: BA in Math & MED.
Valdosta State University: EDS Educational Leadership.
Naismith Award Winner; Final Four Appearance at ASU
Head Girls’ Track / teaches Physical Education
Colquitt County: 2017 State Track Champion Girls’ 3200 and State Runner-Up Girls’ 1600; 2016-2017 Region 1-7A Assistant Coach of the Year, Region Champs & Elite 8. 2015-2016 Region Runner-up and Sweet 16; numerous state tournament appearances.
Assistant Coach- Khadija Ali, Dougherty High School
Dougherty High School, Head Coach
Graduated: Redan HS; Albany State University: MED Health and Physical Education (2005)
SIAC Girls’ Basketball Championship (2015)
Head Girls’ Tennis Coach; teaches Health and Physical Education
Numerous 1st round playoff appearances
GACA Coordinator- Julie Conner, Tift County High School
Tift County High School, Head Coach
Graduated: Tift County HS; Georgia College and State University: BS (1992); MED Science (1994)
1994 Peachbelt Conference Championship
Coached Abraham Baldwin Ag College 2000-2008: conference champions & final NJCAA ranking #19
350 total wins
Tift County: 4 region titles, 23 players with college scholarships
Teaches Health & PE; Adaptive PE
Husband, Tom Connor; children: Tye (16) and Cali (15)

North-South Junior Boys Showcase
March 24, 2018
3:00 PM
GACA North Junior Boys All Star Team
T.J. Bickerstaff Sandy Creek Jon-Michael Nickerson
Nathaniel Pressnell Hiram Darius Hodge
Messiah Thompson North Atlanta Kerry Sarden
Kanarius Cummings Cedar Grove Miguel Patrick
Malachi Rhodes ELCA Derrick Mason
Brandon Tucker Dacula Bryan Wilson
Hunter McIntosh GAC David Eaton
Alec Woodward Morgan County Jamond Sims
Markeith Browning South Cobb Greg Moultrie
Tyrin Lawrence Morgan County Jamond Sims
Jay Rucker East Hall Joe Dix
Ahmir Langlais Parkview Jon Collins

Head Coach- Jammond Sims, Morgan County
Assistant Coach- Darius Hodge, Hiram
Assistant Coach- Brian Green, Morgan County
GACA Coordinator- Allen Whitehart, Milton High School
GACA North Junior Boys All Star Coaches
Head Coach- Jammond Sims, Morgan County High School
Morgan County HS, Head Coach
Graduated: Morgan County HS; Fort Valley State University BA Psychology (2000); Lincoln Memorial University SPED Curriculum & Instruction (2012)
Louella HS 2014 5A Elite Eight and Region Title; 2013 first state playoff in school history
Morgan County HS 2018 AAA Final Four; 2015 & 2017 AAA State Finalist;
4 Region Championships
2016 AAA Coach of the Year; 2016 Metro-Atlanta Boys’ HS Coach of the Year
198-95
Wife, Celeste; Children Caleb (10) and Jordan (6)

Assistant Coach- Darius Hodge, Hiram High School
Hiram HS, Head Coach
Graduated: RL Osborn HS (2002); Georgia State University BSED Heath & PE (2007), MED Urban Teacher Leadership (2010); Columbus State University: SPED (2017)
Wife, Jameson; children Madison (8) & Darius (4)
Assistant Coach- Brian Green, Morgan County High School
Morgan County, Assistant Boys Basketball Coach
Graduated: Georgia State University- Bachelor’s of English (2020) in progress.
Played basketball at Faulkner University 2010-2012.
ISS Teacher at Morgan County Middle School
MCMS Champions
MCHS Region Assistant Coach of the Year and State Assistant Coach of the Year 2015-16, Region 8-AAA Champion 2015-16, 2017-18. AAA State Champion 2015-2016.
GACA Coordinator- Allen Whitehart, Milton High School
Milton High School, Head Basketball Coach
Finished his first season at Milton with a record of16-12 bringing his career record to 248-89 and a 11th State playoff appearance;
Former Coach at Etowa where he resulted in a 20-10 record,1st time region championship and to the sweet 16.
His coaching career at Buford High School he had two State runner ups,named AAA Georgia Coach of the Year, a region runner up and a Sweet 16 appearance, Region Championship , two final 4 appearances, and had final record there of 115-42.
As Assisant and Head coach at Centennial he led the team to its first time to the Sweet Sixteen,first Region Championship,and a State runner up. His team was ranked in the top 10 in the State for an entire season. His overall record was 97-25 and 56-4 in Region play
North-South Junior Boys Showcase
March 24, 2018
3:00 PM
GACA South Junior Boys All Star Team
Donovan Grant Campbell James Gwyn
Jordan Brown Westover Dallis Smith
Kalen Williams Lakeside Evans Jeff Williams
Jevon Tatum Tucker James Hartry
Jayce Moore Coffee County Pernell Smith
Quinton McElroy McEachern Mike Thompson
Shamar Jones Johnson, Savannah Ronald Campbell
Jaxon Etter Etowah Jason Dasinger
Dontavious King Dutchtown Jamal Basit
Josh Lusane Americus-Sumter Michael Hoffpauir
MacKenzie McFatten Coffee County Pernell Smith

Head Coach- Chris Turner, Brunswick High School
Assistant Coach- Parnell Smith, Coffee County High School
Assistant Coach- Terrance Haywood, Glynn Academy
GACA Coordinator- Robert Cotton, Dodge County High School

GACA South Junior Boys All Star Coaches
Head Coach- Chris Turner, Brunswick High School
Brunswick, Head Coach
Graduated: Central Gwinnett HS; College of Charleston (Scholarship athlete basketball); Tennessee Tech
Cedar Shoals Assistant Coach (3 years)
Brunswick HS 2015 5A State Champions; 2017 6A State Finalist; 4 Region Titles, 216-77
Assistant Coach- Parnell Smith, Coffee County High School
2017-18 is Coach Smith’s sixth season as head coach of the boys basketball team at Coffee High. The Trojans won Region 1- AAAAAA
Champions this year with a record of 20 -8.  In the State tournament, Coffee advanced to the Elite 8 where it fell to defending state champions Langston Hughes 71-67. Got 100th win verses Valdosta this year in the Region Championship.
Prior to being head coach, Pernell served as the boys JV coach at Coffee under Dan
Henderson and Wade Hughes.
High School : Broxton Mary Hayes
College: Brewton – Parker Junior College and Northwestern State University.
Wife: Jeanmarie Smith

Assistant Coach- Terrance Haywood, Glynn Academy
Glynn Academy, Head Coach
Graduated: Brunswick HS; Georgia Southern University BSED Health & PE (1999); MED Ed Leadership
Scholarship athlete @ Georgia Southern University (football)
McIntosh Co Academy Region Champions 2006, 2007, 2009, 2010; Sweet 16 2016, 2007; Elite Eight 2005, 2010
Glynn Academy: Sweet Sixteen 2017. 187-118
Department Chair PE
Wife, Senetra; children Dymond, TJ, Sydney
GACA Coordinator- Robert Cotton, Dodge County High School
Dodge County, Assistant Coach Boys Basketball and Football Assistant coach
Graduated from Alabama State University with a BS in Education, Troy University with a Masters in Personal Fitness Mgmt.
Teaches Health/Physical ED at Dodge County. Here he has help lead the Basketball team to the 1st of State in 2017 and 2018.
Wayne County- 2012-2016
Crisp County- 2009-2010, 1st Round at State
Americus Sumter- 2005-2009 State Tournament each year
Manchester – 1998-2003, Region Champs in 2003
North-South Senior Boys Showcase
March 24, 2018
5:00 PM
GACA North Senior Boys All Star Team
Devin Vassell Peachtree Ridge Keith Arrington
Landers Nolley Langston Hughes Rory Welsh
Spender Rodgers Mountain View B.J. Roy
Adam Flagler Duluth Cabral Huff
Alex Jones Buford Eddie Martin
Nick Edwards Grayson Geoffrey Pierce
Jamar Dean Cedar Grove Miguel Patrick
Joeseph Toppin Norcross Jesse McMillian
Travis Anderson Grayson Geoffrey Pierce
Isaiah Kelley Pace Academy Demetrius Smith
Dre Butler Newton Rick Rasmussen
Christian Koneman Christian Heritage Tyler Watkins

Head Coach- Keith Arrington, Peachtree Ridge High School
Assistant Coach- Matt Garner, North Gwinnett High School
Assistant Coach- Marcus Diggs, Peachtree Ridge High School
GACA Coordinator- Benji Wood, Gainesville High School

GACA North Senior Boys All Star Coaches
Head Coach- Keith Arrington, Peachtree Ridge High School
Peachtree Ridge Head Boys Basketball Coach and teaches PE
Graduated from Ga College and State University where he played Basketball
He has won 3 Region Champiomships at Peachtree Ridge and made State Playoffs 9of 10.
While Coaching at Briarwood Academy, Wheeler County, North Augusta, S.C. and Johnson-Savannah he won 10 Region Championships combined.
He is married to Laura Ward Arrington

Assistant Coach- Matt Garner, North Gwinnett High School
North Gwinnett HS, Head Coach
Graduated: North Gwinnett HS (2 year All-County & All-Region; top 15 Gwinnett County 3 point
FGs); University of Georgia BSED Special Education (2007); Georgia Southern University MS Kinesiology (2013)
Teaches Physics, ASD; Special Education Department Co-Chair
North Gwinnett: one Region Title, 2 Elite Eights, 7 State Tournament appearances
Wife, Haley; Child Emery (2)
Assistant Coach- Marcus Diggs, Peachtree Ridge High School

GACA Coordinator- Benji Wood, Gainesville High School
Johnson (Gainesville) HS, Head Coach
Graduated: Buford HS; University of Georgia BSED History (1994); University of Alabama MED Health Services (2004); Lincoln Memorial University SPED Curriculum(2012)
North Hall HS: Final Four 2009 & 2013
Johnson (Gainesville) HS: 2018 State Finalist, Final Four 2005, 2006
304-150
Wife, Nicole; Children Avery (11) and Cooper (6)

North-South Senior Boys Showcase
March 24, 2018
5:00 PM
GACA South Senior Boys All Star Team
Amanze Ngumezi Johnson, Savannah Utaff Gordon
Timmy Sellers Glenn Hills Travis McRae
Rashun Williams Calhoun County Marcus Shaw
Carlos Curry Dougherty Rufus Mcduffie
Mervin James Pebblebrook George Washington
Brandon Thomas Eagles Landing Elliott Montgomery
Tahj Jones Vidalia Tommy Dalley
Kris Gardner Westover Dallis Smith
Grant Howard Pebblebrook George Washington
Adrian Cohen Etowah Jason Dasinger
Kylan Hill Central Macon Andre Taylor

Head Coach- Donnie Arrington, Jeff Davis High School
Assistant Coach- Doug Hassol, Tattnall County
Assistant Coach- William Aultman, Metter High School

GACA Coordinator- Buck Harris, Baldwin High School

GACA South Senior Boys All Star Coaches
Head Coach- Donnie Arrington, Jeff Davis High School
Jeff Davis HS, Head Coach
Graduated: Bartow Academy; Wet Georgia University BBA Management & Econ, MED In Science Education
Teaches Physical Education
Effingham County HS: 5A Final Four 2012
Toombs County HS: Region Champs 1998, 2003, 2004
Jeff Davis HS: 2018 Region Champions, Sweet 16; First state tournament win since 1958
475-392
Wife, Lisa; Children Chase & Ryan
Assistant Coach- Doug Hassol, Tattnall County
Tattnall HS, Head Coach
Graduated Reidsville HS; University of Georgia BSED (1983); Georgia Southern University MED (1992) & SPED (2008)
Teaches Health and Physical Education
Tattnall HS: Region Champions 1997, 2011, 2018
417-340
Wife, Debbie; Son Ben; Granddaughter Bel
Assistant Coach- William Aultman, Metter High School
Metter HS, Head Coach
Graduated Pinewood Christian Academy; Brewton Park College BS Middle Grades Education (2001); Troy State University MED (2005)
1997 GISA AA All-State; scored 1000 points @ Pinewood Christian Academy
Richmond Hill HS: Region Champions 2010 & 2011
Metter HS: 2018 Sweet Sixteen; State Play-offs three consecutive years
Coaches Boys’ and Girls’ Golf Teams
Teaches PE and Weight Training
Wife, Candice; Children Will (17) and Broc (12)
GACA Coordinator- Buck Harris, Baldwin High School
Baldwin County HS, Head Coach
Graduated Westside-Augusta HS; Augusta University BSED Health and Physical Education
Also coaches Golf
Laney HS: AA State Champions 2012; Final Four 2013, 2015
Baldwin County HS: 24-7 2017 season; Final Four AAAA
107-39
Wife, Chorhonda; children: Demetrius, Daniel, and Daetham