2018 All State Softball

 

CLASS 7A 2018 ALL STATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR ATHLETE SCHOOL COACH
PLAYER OF THE YEAR Kelley Lynch East Coweta Deloach
PITCHER OF THE YEAR Blake Neleman Lassiter Campbell

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Dennis Chandler North Gwinnett Black
P Macy Kylie Grayson Batchlor
C Sumner Sophie Lowndes Thomas
C Forehand Hannah Kennesaw Mtn Chapman
IF Koepke Maddison Mill Creek Pierce
IF Cassidy Meghan Mill Creek Pierce
IF Black Mallorie North Forsyth Cahill
IF White Aaliyah Grayson Batchelor
IF Gunter Ansley East Coweta Deloach
OF Goodnight Dallis Mill Creek Pierce
OF Agan Lilly East Coweta Deloach
OF Harris Laura Hillgrove Voyles
OF Brown Emily North Gwinnett Black
UTILITY/DP Hedgecock Rylin Lowndes Thomas

 

CLASS 7A 2018 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Parks Kelsey Brookwood Maloney
P Hogg Gracie Hillgrove Voyles
C Checo Divina Hillgrove Voyles
C Champion Logan Lassiter Campbell
IF Taitt Danielle Brookwood Maloney
IF Madrey Kaylen Newnan Gilmore
IF Carter Sydney Lassiter Campbell
IF Herrera Natalia Mill Creek Pierce
IF Bailey Brinaya Grayson Batchelor
OF Simmons Maddie Collins Hill Sparrow
OF Moore Jasmine Archer Stoker
OF Cooper Kenadie East Coweta Deloach
OF Jiles Hope Cherokee Carlisle
UTILITY/DP Segal Makenna South Forsyth Davis

CLASS 6A 2018 ALL STATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR ATHLETE SCHOOL COACH
PLAYER OF THE YEAR Jaiden Fields Harrison Matt Jones
PITCHER OF THE YEAR Melanie Bennett Allatoona Troy Pirkle

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Hager Faith Heritage, Conyers Duane Turner
P Adams Hallie Pope Chris Turco
C Deady Carolyn Pope Chris Turco
C Lott Hollynn Coffee Stan Hughes
IF Wilson Bailee Effingham Johnny Colman
IF Williams Diamond Evans Ricky Beale
IF Laneaux Zoe Pope Chris Turco
IF Blair Georgia Alexander Zack Graham
IF Slayton Kassidy Heritage, Conyers Duane Turner
IF Wilkie Emilie Creekview Mike Nayman
OF Campbell Maddie Houston County Lee Kicklighter
OF Walker Emma Harrison Matt Jones
OF Belflower Brooke Dalton Stacy Parker
OF Parker Lauren Dalton Stacy Parker
UTILITY/DP Hodnett Emily Apalachee Jessica Sinclair

 

CLASS 6A 2018 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Hughes Abby Lee County Dwayne Suggs
P Gravlin Abby Harrison Matt Jones
C Nysted Nicolle Allatoona Troy Pirkle
C Peterson Sara Harrison Matt Jones
IF Middlebrook Taylor Alexander Zack Graham
IF Sileo Jin Dacula Tracey Keefer
IF Johnson Keen Dalton Stacy Parker
IF Yantis Ansley Harrison Matt Jones
IF Chapin Bailey Pope Chris Turco
OF Coleman Jaci Effingham Johnny Coleman
OF Ward Katie Pope Chris Turco
OF Bice Georgia South Paulding Janet Oglesby
OF Lowe Robyn Heritage, Conyers Duane Turner
UTILITY/DP Stephens Kennedy Heritage, Conyers Duane Turner

 

CLASS 5A 2018 ALL STATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR ATHLETE SCHOOL COACH
PLAYER OF THE YEAR Bailee Richardson Locust Grove C Davis
PITCHER OF THE YEAR Brooke McCubbin Locust Grove C Davis

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Delbrey Lexie Bainbridge C Bryant
P Buck Emily Loganville A Maddox
C Harrell McKynleigh Bainbridge C Bryant
C Elkins Skylar Locust Grove C Davis
IF Cruce Grayson Loganville A Maddox
IF Lewellen Taegen Locust Grove C Davis
IF Brown Alex South Effingham C Smith
IF Griffith Lily Whitewater R Townsend
IF Lester Jolie Starr’s Mill M Williamson
OF Miller Cheyenne South Effingham C Smith
OF Ricks Kyye Whitewater R Townsend
OF Canady Caitlyn Loganville A Maddox
OF Wicker Mariah Buford T Wolfe
IF Perry Madison Walnut Grove S Foster

 

CLASS 5A 2018 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Belagorska Kastin South Effingham C Smith
P Rogers Brinson Anne Statesboro J Simmons
C Morgan Hannah Buford T Wolfe
C Ashmore Kate Starr’s Mill M Williamson
IF Briggs Mabry-Grace Bainbridge C Bryant
IF Lovejoy Rachel Chamblee A Looper
IF Shoup Kelsie TCC R Trammel
IF Carnes Bella Woodland C Roberts
IF Perkins Katie Buford T Wolfe
OF Vessell Bailey Whitewater R Townsend
OF Jennings Scout Carrollton L Phillips
OF Beachem Desirae Bainbridge C Bryant
OF Ergle Allie South Effingham C Smith
UTILITY/DP Gardner Abigail Bainbridge C Bryant

 

CLASS 4A 2018 ALL STATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR ATHLETE SCHOOL COACH
PLAYER OF THE YEAR Skylar Trahan Hampton
PITCHER OF THE YEAR Rachel Gibson Heritage

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Whitfield Emma Stephens Co
P Morgan Kira Chapel Hill
C Cahalan Mary Beth Northside, Columbus
C Vincent Paige Chapel Hill
IF Weaver Raelee Northside, Columbus
IF Armour Reagan Heritage, Catoosa
IF Patridge Hannah Oconee Co
IF Goldberg Katie Marist
IF Moody Rylie Chapel Hill
OF Bennett Faith Central Carroll
OF KoKinda Riley Heritage, Catoosa
OF Tyler Morgan Oconee Co
OF Wilbur JaKerra West Laurens
UTILITY/DP Middleton Destiny Mary Persons

 

CLASS 4A 2018 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Cavanaugh Ireland Northside, Columbus
P Stalling Ashton LaFayatte
C Morton Kendall West Laurens
C Bales Laney Madison Co
IF Munford E’Mya Hampton
IF Middleton Molly Northwest Whitfield
IF Proctor Katie Heritage, Catoosa
IF Chancy Ella Madison Co
IF White Anna Marist
OF Bedell Kennedi Northside, Columbus
OF Foster Kiera Ridgeland
OF Minish Laken Madison Co
OF Middlebrooks Chloe Oconee Co
UTILITY/DP Strickland Emma Madison Co

 

CLASS 3A 2018 ALL STATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR ATHLETE SCHOOL COACH
PLAYER OF THE YEAR Jayden Gailey Franklin Jason Oliver
PITCHER OF THE YEAR Emily Perrin Jefferson Kacie Bostwick

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Banks Macy East Hall Tony Bowen
P Davis Kristen Sonoraville Chad Hayes
C Vinson Samantha Jefferson Kacie Bostwick
C Pritchett Sandra Beth Sonoraville Chad Hayes
IF Blampied Riley Crisp Co Ben Robbins
IF Rivers Peyton Franklin Co Jason Oliver
IF Smith Parker Pierce Co Robbie Spires
IF Novak Madison Brantley Co
IF Bloodworth Megan Crisp Co Ben Robbins
OF Allen Kaylee Pierce Co Robbie Spires
OF Henderson Carlie Calhoun Diane Smith
OF Beatty Abby Jefferson Kacie Bostwick
OF Webb Alissa Morgan Co Jason McBay
UTILITY/DP Allen Sara Beth Jackson Co Chad Brannon

 

 

CLASS 3A 2018 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Wilson Tristen Cook Co John Smith
P McBrayer Maggie Calhoun Diane Smith
C Davis Lyndi Rae Calhoun Diane Smith
C Brody Jo Crisp Co Ben Robbins
IF Royer Kylee Pierce Co Robbie Spires
IF Davis Bre’Asia Rutland Amanda Maddox
IF Chase Kendyl North Hall Ryan Hill
IF Davis Caroline Jackson Co Chad Brannon
IF Cheek Jaden Franklin Co Jason Oliver
OF Varner Ellee Franklin Co Jason Oliver
OF Harper Jordan Brantley Co
OF Peacock Malarie Appling Co Lindsey Tillman
OF Cornelius Carley Cook Co J Smith
UTILITY/DP Peacock Bryce Appling Co Lindsey Tillman

 

CLASS 2A 2018 ALL STATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR ATHLETE SCHOOL COACH
PLAYER OF THE YEAR Emily Loveless Rockmart Luke
PITCHER OF THE YEAR Shelby Harpe Social Circle Thomas

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Denton Tybee Banks Bowen
P Wiggins Skyler Harlem Leverett
C Newland Ali Bremen Harper
C Williams Karli Jeff Davis Wilcox
IF Owens Jessica Social Circle Thomas
IF Rutledge Laci Monticello Jenkins
IF Manning Abby Dodge Co Bellflower
IF Johnson Aniston Bacon Co Poff
IF Strong Janiyah Heard Co Hornsby
OF Swider Emma Social Circle Thomas
OF Stone Madelyn Fitzgerald Smith
OF Santiago Kya Banks Bowen
OF Stanley Cambree Rockmart Luke
UTILITY/DP Bowen Jaycie Banks Co Bowen

 

CLASS 2A 2018 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Dowdy Jade Dodge Co Bellflower
P Scott Lanie Jeff Davis Wilcox
C Garrett Kali Harlem Leverett
C Dempsey Hanna Social Circle Thomas
IF Johnson Mahogany Vidalia Thompson
IF Carter Paige Jeff Davis Wilcox
IF Perdue Peyton Harlem Leverett
IF Jenkins Mia Monticello Jenkins
IF Black Aniyah Dodge Co Bellflower
OF Green FeFe Jeff Davis Wilcox
OF Strickland Skylar Harlem Leverett
OF Hickmann Jenna Dodge Co Bellflower
OF Tripp Makenzie Monticello Jenkins
UTILITY/DP Dowdy Jacey Dodge Co Bellflower

 

CLASS 1A 2018 ALL STATE – PUBLIC

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR ATHLETE SCHOOL COACH
PLAYER OF THE YEAR Paxton Grimes Gordon Lee Dana Mull
PITCHER OF THE YEAR Emma Langston Gordon Lee Dana Mull

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Minghini Emma Gorden Lee Dana Mull
P Spires Bailey Telfair Chris Ellis
C Whitley Ashley Marion John Dimitri
C Phillips Emily Mt Zion Jennifer Carter
IF Campbell Emily Schley Jody Sellers
IF Wells India Telfair Chris Ellis
IF Hooks Allana ECI Frank Wimberly
IF Whitley Ansley Marion John Dimitri
IF Bass Cade GMC Alan Simmons
OF Mackey Brandy Telfair Chris Ellis
OF Bradshaw Alexis Schley Jody Sellers
OF Rogers Kristi Mt Zion Jennifer Carter
OF Reaves Sydnee Bowden Casey Swafford
UTILITY/DP Hill Morgan Echols Rebecca Hill

 

CLASS 1A 2018 ALL STATE- PUBLIC

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Shepherd Whitney Trion Jason Lantham
P Maxwell Laken Bowden Casey Swafford
C Bennett Gracyn Seminole Truette Johnson
C Carlock Shelby Trion Jason Lanthem
IF Downer Jada ECI Frank Wimrly
IF Pearson Macie Gordon Lee Dana Mull
IF Phillips Carmen Schley Co Jody Sellers
IF Akin Jacey Mt Zion Jennifer Carter
IF Foster Britney Marion John Demetri
OF Kelley Nyiah Schley Co Jody Sellers
OF Sturdivant Addison Gordon Lee Dana Mull
OF Thompson Regan Gordon Lee Dana Mull
OF Horne Haley Commerce Melissa Mulles
UTILITY/DP Hobbs Carson Commerce Melissa Mulles

 

CLASS 1A 2018 ALL STATE – PRIVATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR ATHLETE SCHOOL COACH
PLAYER OF THE YEAR Jahni Kerr Wesleyan Stephenson
PITCHER OF THE YEAR Madison Kerpics Wesleyan Stephenson

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Epps Kenna Tattnall Hiller
P Partain Jordyn Mount de Sales Hatcher
C Henderson Janie Prince Avenue Robertson
C Oller Logan Tattnall Hiller
IF Nolan Jennifer Wesleyan Stephenson
IF Sommer Savannah Wesleyan Stephenson
IF Holbrook Reece Wesleyan Stephenson
IF Ball Courtney Tattnall Hiller
IF Darley Jaelyn Tattnall Hiller
OF Taylor Gracie Wesleyan Stephenson
OF Bertram Elizabeth Wesleyan Stephenson
OF Smith Sam Prince Avenue Robertson
OF Land Autumn Stratford Treadway
UTILITY/DP Parker Olivia FPD Bryant

 

 

CLASS 1A 2018 ALL STATE- PRIVATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION LAST NAME FIRST NAME SCHOOL COACH
P Ochs Karsen FPD Bryant
P Tinsley Taylor George Walton Meeks
C Justice Taylor Stratford Treadway
C McBee Savannah George Walton Meeks
IF Hallman Kaitlyn Tattnall Hiller
IF Mitchell Mary Elaine Stratford Treadway
IF Barrineau Kelsey George Walton Meeks
IF Register Mindy Carrol FPD Bryant
IF Birkel Charlsie Holy Innocent Howard
OF Little Sydney Calvary Griffen
OF Childs Logan Tattnall Hiller
OF Bandt Shelby Stratford Treadway
OF Harris Sydney Hebron Drust
UTILITY/DP Allen Julia Landmark Greer