2017 All State Softball

CLASS AAAAAAA 2017 ALL STATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR

ATHLETE

SCHOOL

COACH

PLAYER OF THE YEAR

KELLY LYNCH

EAST COWETA

FRANKLIN DELOACH

PITCHER OF THE YEAR

RACHEL VAUGHN

EAST COWETA

FRANKLIN DELOACH

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

GLASS

HALEY

KENNESAW MOUNTAIN

 

LISA CHAMPMAN

P

HEDGECOCK

RYLIN

LOWNDES

 

THOMAS STEWART

C

WATSON

EMILIE

ETOWAH

 

VICTORIA CARTER

C

RAMOS

MICHAIELLE

KENNESAW MOUNTAIN

 

LISA CHAMPMAN

IF

WALLACE

SKYLAR

ETOWAH

 

VICTORIA CARTER

IF

BILLINGS

MADDIE

ETOWAH

 

VICTORIA CARTER

IF

KOEPKE

MADDISON

MILL CREEK

 

PAUL PIERCE

IF

ANTONINI

SHANNON

LASSITER

 

JASON CAMPBELL

IF

CATES

TAYLOR

CHEROKEE

 

TONYA CARLISLE

OF

SIMPSON

HALEY

NORTH FORSYTH

 

JIM CAHILL

OF

AGAN

LILLY

EAST COWETA

 

FRANKLIN DELOACH

OF

STEWART

SAVANNAH

HILLGROVE

 

LAURA VOYLES

OF

BROWN

EMILY

NORTH GWINNETT

 

RANDY BLACK

UTILITY/DP

BATCHELOR

CONNER

GRAYSON

 

BILL BACHELOR

 

 

 

CLASS AAAAAAA 2017 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

KRUPIT

KASSIDY

LAMBERT

 

BROOKS YOUNGBLOOD

P

DENNIS

CHANDLER

NORTH GWINNETT

 

RANDY BLACK

C

SUMMER

SOPHIE

LOWNDES

 

STEWART THOMAS

C

WHITE

RYANNE

CHEROKEE

 

TONYA CARLISLE

IF

GUNTER

ASHLYN

EAST COWETA

 

FRANKLIN DELOACH

IF

DAVIS

OLIVIA

EAST COWETA

 

FRANKLIN DELOACH

IF

WHITE

AALIYAH

 

GRAYSON

BILL BATCHLOR

IF

FOREHAND

HANNAH

KENNESAW MOUNTAIN

 

LISA CHAPMAN

IF

WILBUR

ERIN

NORTH GWINNETT

 

RANDY BLACK

OF

PARKER

MALLORY

KENNESAW MOUNTAIN

 

LISA CHAPMAN

OF

GOODNIGHT

DALLIS

MILL CREEK

 

PAUL PIERCE

OF

PRIOR

CARMEN

EAST COWETA

 

FRANKLIN DELOACH

OF

WALKER

KELSIE

GRAYSON

 

BILL BATCHELOR

UTILITY/DP

WOLVERTON

RACHEL

LOWDNES

 

STEWART THOMAS

 

CLASS AAAAAA 2017 ALL STATE – PUBLIC

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR

ATHLETE

SCHOOL

COACH

PLAYER OF THE YEAR

EMILY WILIE

CREEKVIEW

MIKE NAYMAN

PITCHER OF THE YEAR

LEAH POWELL

EVANS

RICKY BEALE

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

BENNETT

MELANIE

ALLTOONA

 

TROY PIRKLE

P

ADAMS

HALLIE

POPE

 

CHRIS TURCO

C

SHIRLEY

FAITH

ALEXANDER

 

ZACH GRAHAM

C

ECHOLS

CHARLA

NORTHGATE

 

LISA SKELTON

IF

WILSON

BAILEE

EFFINGHAM

 

JOHN COLEMAN

IF

VETULA

AMY

CREEKVIEW

 

MIKE NAYMAN

IF

LANEAUX

ZOE

POPE

 

CHRIS TURCO

IF

BLAIR

GEORGIA

ALEANDER

 

ZACH GRAHAM

IF

WILLIAMS

DIAMOND

EVANS

 

RICKY BEALE

OF

HARDEE

GRACE

HOUSTON CO

 

ANGELA CRAWFORD

OF

FIELDS

JADEN

HARRISON

 

MATT JONES

OF

STUBBS

BRIANNA

CREEKVIEW

 

MIKE NAYMAN

OF

ROGERS

HANNA

POPE

 

CHRIS TURCO

UTILITY/DP

WRIGHT

ARI

ALLATOONA

 

TROY PIRKLE

 

 

 

CLASS AAAAAA 2017 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

MALONEY

ASHTON

CREEKVIEW

 

MIKE NAYMAN

P

GRAVLIN

ABBY

HARRISON

 

MATT JONES

C

GREENE

TAYLOR

CAMBRIDGE

 

CHIP FLEMMER

C

PETERSON

SARAH

HARRISON

 

JOHN COLEMAN

IF

REAGOR

SHEA

ALLATOONA

 

TROY PIRKLE

IF

SILEO

JIN

DACULA

 

TRACY KEEFER

IF

PEEBLES

TAYLOR

HOUSTON CO

 

ANGELA CRAWFORD

IF

ZEITLER

BAILEE

SEQUOYAH

 

LANE WHITLEY

IF

GORSUCH

MADELINE

RICHMOND HILL

 

ANGIE HUMMELDORF

OF

CAMPBELL

MADI

HOUSTON CO

 

ANGELA CRAWFORD

OF

SMITH

LINDSEY

CAMBRIDGE

 

CHIP FLEMMER

OF

DAVIS

ALEXIS

DACULA

 

TRACEY KEEFER

OF

COLEMAN

JACI

EFFINGHAM

 

JOHN COLEMAN

UTILITY/DP

DICKERSON

HAYLEY

EFFINGHAM

 

JOHN COLEMAN

 

CLASS AAAAA 2017 ALL STATE – PUBLIC

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR

ATHLETE

SCHOOL

COACH

PLAYER OF THE YEAR

KELSEY BENNETT

BUFORD

TONY WOLFE

PITCHER OF THE YEAR

MARTINA MALOCH

LOCUST GROVE

 

CHRIS DAVIS

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

CAYMOL

LOGAN

 

BURFORD

TONY WOLFE

P

TILLMAN

MARY

 

WAYNE CO

DAVE MADRAY

C

ASHMORE

KATE

 

STARR’S MILL

MARK WILLIAMSON

C

HYATT

HANNAH JO

 

BUFORD

TONY WOLFE

IF

PILDNER

MEAGAN

 

LOCUST GROVE

CHRIS DAVIS

IF

RICHARSON

BAILEE

 

LOCUST GROVE

CHRIS DAVIS

IF

BARGE

ANSLEE

 

CARROLLTON

LISA PHILLIPS

IF

CRUCE

GRAYSON

 

LOGANVILLE

ALAN MADDOX

IF

ODA

ARELLE

 

BUFORD

TONY WOLFE

OF

WICKER

MARIAH

 

BUFORD

TONY WOLFE

OF

FONTENOT

SHELBY

 

JONES CO

BLAKE LYONS

OF

FLANDERS

LAUREN

 

STARR’S MILL

WILLIAMSON

OF

MILLER

CHEYENNE

 

SOUTH EFFINGHAM

CHUCK SMITH

UTILITY/DP

PETTUS

SYDENY

 

DECATUR

ALLISON PAUL

 

 

 

CLASS AAAAA 2017 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

BELAGORSKA

KASTIN

 

SOUTH EFFINGHAM

CHUCK SMITH

P

FANNIN

OLIVIA

 

CARROLLTON

LISA PHILLIPS

C

ELSTON

MORGAN

 

LOCUST GROVE

CHRIS DAVIS

C

COOK

SAVANNAH

 

CARROLLTON

LISA PHILLIPS

IF

CHARTER

MORGAN

 

HARRIS CO

BROOKE ZUERNER

IF

HARVEY

KENLIE

 

TCC

ROBIN TRAMMELL

IF

DENISON

HALEY

 

WAYNE CO

DAVE MADRAY

IF

PEERY

KATELYN

 

WHITEWATER

ROBERT TOWNSEND

IF

ANDREWS

DYLAN

 

DECATUR

ALLISON PAUL

OF

GREEK

ANNA

 

TCC

ROBIN TRAMMELL

OF

AMBROSE

ELYSE

 

UNION GROVE

LEE KICKLIGHTER

OF

DALLAS

MONTANA

 

CARROLLTON

LISA PHILLIPS

OF

CANADY

CAITLYN

 

LOGANVILLE

ALAN MADDOX

UTILITY/DP

WALLS

BAYLEE

 

VILLA RICA

CODY SKINNER

 

CLASS AAAA 2017 ALL STATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR

ATHLETE

SCHOOL

COACH

PLAYER OF THE YEAR

SAVANNAH SIKES

CHAPEL HILL

MICKEY HARPER

PITCHER OF THE YEAR

HANNAH GEORGE

NORTHSIDE, COL

 

BRANDON JENKINS

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

WHITFIELD

EMMA

 

STEPHENS CO

KATIE-JO GENTRY

P

PERRIN

EMILY

 

JEFFERSON

KACIE BOSTWICK

C

MORGAN

JESSICA

 

WHITE CO

DREW OWENS

C

MORTON

KENDALL

 

WEST LAURENS

MIKE THOMPSON

IF

MIDDLEBROOK

TAYLOR

 

CHAPEL HILL

MIKEY HARPER

IF

GOLDBERG

KATIE

 

MARSIT

MIKE TRAPANI

IF

EDENFIELD

ARIEL

 

WEST LAURENS

MIKE THOMPSON

IF

APIAG

GABI

 

NORTHSIDE, COL

BRANDON JENKINS

IF

MOSELY

SARA

 

GILMER

KIM CHARLES

OF

FULLER

KARLEE

 

NORTHSIDE, COL

BRANDON JENKINS

OF

WILBUR

JA’KERRA

 

WEST LAURENS

MIKE THOMPSON

OF

COOK

ABBEY

 

CENTRAL CARROLL

DAVE MCKENNA

OF

MORRIS

MADISON

 

HERITAGE CATOOSA

TANNER MOORE

UTILITY/DP

WEAVER

RAELEE

 

NORTHSIDE, COL

BRANDON JENKINS

 

 

 

CLASS AAAA 2017 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

GIBSON

RACHEL

 

HERITAGE COTOSSA

TANNER MOORE

P

RUSK

KAILEY

 

EASTSIDE

HEATHER WOOD

C

VINCENT

PAIGE

 

CHAPEL HILL

MICKEY HARPER

C

DAVIS

KATIE

 

RIGDGELAND

RICHIE WOOD

IF

PARTRIDGE

HANNAH

 

OCONEE

BRYAN EADES

IF

MIDDLETON

MOLLY

 

NW WHITFIELD

JASON BROOKER

IF

MIDDLETON

DESTINY

 

MARY PERSONS

HANNAH GROSSMAN

IF

KAHN

RAINAN

 

THOMSON

CRYSTAL STRICKLAND

IF

SANDRIDGE

HALEY

 

RIDGELAND

RICHIE WOOD

OF

CHADWICK

JADA

 

NORTHSIDE

BRANDON JENKINS

OF

ROGERS

MIYAH

 

THOMSON

CRYSTAL STRICKLAND

OF

BENNETT

FAITH

 

CENTRAL CARROLL

DAVE MCKENNA

OF

POSTON

PARIS

 

CARTERSVILLE

SHANNON DIETRICH

UTILITY/DP

MATTIE

RYAN

 

MARIST

MIKE TRAPANI

 

CLASS AAA 2017 ALL STATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR

ATHLETE

SCHOOL

COACH

PLAYER OF THE YEAR

LYNDI RAE DAVIS

CALHOUN

DIANE SMITH

PITCHER OF THE YEAR

CAROLINE NEWTON

WORTH CO.

 

KALEB HATHCOCK

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

PEACOCK

BRYCE

 

APPLING CO.

LINDSAY TILLMAN

P

KIBBE

BROOKE

 

JACKSON CO.

CHAD BRANNON

C

CARIVER

ADELLA

 

CALHOUN

DIANE SMITH

C

LOTT

JONE

 

JACKSON CO.

CHAD BRANNON

IF

WAGNER

ANNA GRACE

 

LOVETT

JOHN RICE

IF

CORBIN

LINDSEY

 

PIKE CO

MELISSA WHITLEY

IF

LAYFIELD

TAYLOR

 

WORTH CO

KALEB HATHCOCK

IF

BRISKIN

AMANDA

 

GAC

JESSICA CRAWFORD

IF

NEAL

MEGAN

 

PIKE CO.

MELISSA WHITLEY

OF

ALLEN

SARA BETH

 

JACKSON CO

CHAD BRANNON

OF

HENDERSON

CARLIE

 

CALHOUN

DIANE SMITH

OF

PEACOCK

MALARIE

 

APPLING CO.

LINDSAY TILLMAN

OF

COX

ABBY

 

PIERCE CO

ROBBIE SPIRES

UTILITY/DP

NEWLAND

ALI

 

BREMEN

AMY POINTER

 

 

 

CLASS AAA 2017 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

MCBRAYER

MAGGIE

 

CALHOUN

DIANE SMITH

P

PAULK

ANSLEY

 

COOK

JOHN SMITH

C

PRITCHETT

SANDRA BETH

 

SONORAVILLE

CHAD HAYES

C

HENRY

MADISON

 

MORGAN

JASON MCBAY

IF

DAVIS

CAROLINE

 

JACKSON CO

CHAD BRANNON

IF

DAVIS

BRE’ASIA

 

RUTLAND

AMANDA MADDOX

IF

CHASTAIN

HARLEIGH

 

SONORAVILLE

CHAD HAYES

IF

OSBONE

SAVANNAH

 

PEACH CO

MICHAEL DEESE

IF

DOBSON

CLAIRE

 

COOK

JOHN SMITH

OF

NIX

KRISTYN

 

WESTMINSTER

BRENT MCGUIRE

OF

BROWN

JENNA

 

PIKE CO

MELISSA WHITLEY

OF

BARNES

ERIN

 

CALHOUN

DIANE SMITH

OF

GRADDY

BRINSLEY

 

WORTH CO

KALEB HATHCOCK

UTILITY/DP

BARNARD

EMILY

 

SE BULLOCH

AMIEE CIVALIER

 

CLASS AA 2017 ALL STATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR

ATHLETE

SCHOOL

COACH

PLAYER OF THE YEAR

JULIANNA BELLFLOWER

DODGE

 

JENNIFR BELLFLOWER

PITCHER OF THE YEAR

EMILY LOVELESS

ROCKMART

 

STEVEN LUKE

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

WIGGINS

SKLAR

 

HARLEM

MIKE LEVERETT

P

DENTON

TYBEE

 

BANKS

ANTHONY BOWEN

C

WILLIAMS

KARLI

 

JEFF DAVIS

STEVEN WILCOX

C

DOWDY

JACEY

 

DODGE

JENNIFER BELLFLOWER

IF

ELROD

KESEA

 

ROCKMART

STEVEN LUKE

IF

BOWEN

JAYCIE

 

BANKS

ANTHONY BOWEN

IF

PERDUE

PAYTON

 

HARLEM

MIKE LEVERETT

IF

MANNING

ABBY

 

DODGE

JENNIFER BELLFLOWER

IF

ANISTON

JOHNSON

 

BACON

KELLI POFF

OF

STANLEY

CAMBREE

 

ROCKMART

STEVEN LUKE

OF

SANDERS

ANASJA

 

HARLEM

MIKE LEVERETT

OF

CANETTO

KARA

 

SCREVEN

JR DOYLE

OF

PINES

BAILEY

 

LAMAR CO.

JESSICA EVANS

UTILITY/DP

WHITLEY

HAILEY

 

BACON

KELLI POFF

 

 

 

CLASS AA 2017 ALL STATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

SEALY

ONEIL

 

MONTICELLO

CHRIS JENKINS

P

DOWDY

JADE

 

DODGE

JENNIFER BELLFLOWER

C

BISHOP

CAYLA

 

LAMAR

JESSICA EVANS

C

ABBOTT

MADISON

 

MONTICELLO

CHRIS JENKINS

IF

GRAHAM

CARLEE

 

ROCMART

STEVEN LUKE

IF

WICHER

AISHJA

 

LAMAR CO

JESSICA EVANS

IF

RUTLEGE

LACEY

 

MONTICELLO

CHRIS JENKINS

IF

BLACK

ANIYAH

 

DODGE

JENNIFER BELLFLOWER

IF

JENKINS

MIA

 

MONTICELLO

CHRIS JENKINS

OF

SMITH

STACEY

 

METTER

ERIC VERVEL

OF

FOLSON

KIERRA

 

BERRIEN

MICHELLE JONES

OF

KIGHT

KASEY

 

FITZGERALD

DERRICK SMITH

OF

SANTIAGO

KYA

 

BANKS

ANTHONY BOWEN

UTILITY/DP

CORNING

CAROLINE

 

ROCKMART

STEVEN LUKE

 

CLASS A 2017 ALL STATE – PUBLIC

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR

ATHLETE

SCHOOL

COACH

PLAYER OF THE YEAR

GRACEY KRUSE

GORDON LEE

 

DANA MULL

PITCHER OF THE YEAR

MORGAN HILL

ECHOLS CO

 

REBECCA HILL

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

BURNETT

CANAAN

 

GORDON LEE

DANA MULL

P

KEENE

LAURA LEE

 

WILCOX

STEPHEN MCDUFFIE

C

WHITLEY

ASLLEY

 

MARION

DAVID WELLS

C

CARLOCK

SHELBY

 

TRION

JASON LANHAM

IF

REEVES

OSKLEIGH

 

WILCOX

STEPHEN MCDUFFIE

IF

WHITLEY

ANSLEY

 

MARION

DAVID WELLS

IF

GRIMES

PAXTON

 

GORDON LEE

DANA MULL

IF

HOOKS

ALLANS

 

ECI

FRANK WIMBERLY

IF

KNIGHT

TAYLOR

 

MT. ZION

JENNIFER CARTER

OF

COWART

ABIGAIL

 

ECI

FRANK WIMBERLY

OF

HOWARD

NYASIS

 

TELFAIR

CHRIS ELLIS

OF

STEPHENS

CHASTITY

 

WILCOX

STEPHEN MCDUFFIE

OF

MCGHEE

KATE

 

GMC

DAVID SIMMONS

UTILITY/DP

ALEXANDER

FAITH

 

GORDON LEE

DANA MULL

 

 

 

CLASS A 2017 ALL STATE – PUBLIC

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

BEARDEN

MACY

 

BOWDEN

STEPHEN MITCHELL

P

SCOTT

TAYLOR

 

GMC

DAVID SIMMONS

C

STEIBLER

HAILEY

 

LANIER

ROB BRUNEL

C

PHILLIPS

EMILY

 

MT. ZION

JENNIFER CARTER

IF

CANO

ANISTON

 

LANIER

ROB BRUNEL

IF

INGRAM

HARLEE

 

COMMERCE

CJ WIKES

IF

YOUNGBLOOD

SHAYLA

 

TRION

JASON LANHAM

IF

AKIN

JACEY

 

MT. ZION

JENNIFER CARTER

IF

MINGHINI

EMMA

 

GORDON LEE

DANA MULL

OF

EDWARDS

GEORGIA

 

BOWDEN

STEPHEN MITCHELL

OF

WALLR

JORDAN

 

GMC

DAVID SIMMONS

OF

SHEFFIELD

BROOKE

 

GMC

DAVID SIMMONS

OF

THOMPSON

REGAN

 

GORDON LEE

DANA MULL

UTILITY/DP

DOWNER

JADA

 

ECI

FRANK WIMBERLY

 

CLASS A 2017 ALL STATE – PRIVATE

FIRST TEAM ALL STATE

ATHLETES OF THE YEAR

ATHLETE

SCHOOL

COACH

PLAYER OF THE YEAR

JANHI KERR

WESLEYAN

MARY STEPHENSON

PITCHER OF THE YEAR

CASSIE HENNING

WESLEYAN

 

MARY STEPHENSON

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

MORTON

ASHLEIGH

 

TATTNALL

JOEY HILLER

P

KERPICS

MADISON

 

WESLEYAN

MARY STEPHENSON

C

INGLE

CARLEY

 

TATTNALL

JOEY HILLER

C

WRIGHT

CARIS

 

ELCA

DOUG CAMPBELL

IF

HILLER

GRACE

 

TATTNALL

JOEY HILLER

IF

DARLEY

JAELYN

 

TATTNALL

JOEY HILLER

IF

BALL

COURTNEY

 

TATTNALL

JOEY HILLER

IF

HOLBROOK

REECE

 

WESLEYAN

MARY STEPHENSON

IF

GORDON

ALLIE

 

TATTNALL

JOEY HILLER

OF

OLLER

LOGAN

 

TATTNALL

JOEY HILLER

OF

URELL

GINA

 

ATHENS CHRISTIAN

STEVE CUMMINGS

OF

SEYMOUR

SYDNEY

 

DARLINGTON

MATT LARRY

OF

SNAVELY

KATHERINE

 

BROOKSTONE

STASHA JOYCE

UTILITY/DP

PINHOLSTER

PALMER

 

ELCA

DOUG CAMPBELL

 

 

 

CLASS A 2017 ALL STATE – PRIVATE

SECOND TEAM ALL STATE

 

POSITION

LAST NAME

FIRST NAME

SCHOOL

COACH

P

EPPS

KENNA

 

TATTNALL

JOEY HILLER

P

PARTAIN

JORDYN

 

MT. DE SALES

KATHERINE SMITH

C

HURDLE

HENDERSON

 

MT. DE SALES

KATHERINE SMITH

C

MCGUINN

MEGAN

 

GEORGE WALTON

KATHERINE MEEKS

IF

MITCHELL

MARY ELAINE

 

STRATFORD

JEFF TREADWAY

IF

SMITH

LOLLIE

 

NORTH COBB CHRISTIAN

EMILY WRIGHT

IF

CALDWELL

KAM

 

PRINCE AVENUE

JASON MYERS

IF

NOLAN

JENNIFER

 

WESLEYAN

MARY STEPHENSON

IF

JONES

ANN-MARGARET

 

WELSEYAN

MARY STEPHENSON

OF

CHILDS

LOGAN

 

TATTNALL

JOEY HILLER

OF

SOMMER

SAVANNAH

 

WESLEYAN

MARY STEPHENSON

OF

LITTLE

SYDENY

 

CALVARY DAY

SHERRY GRIFFIN

OF

NEPVEUX

HEARLEY

 

MT. DE SALES

KATHERINE SMITH

UTILITY/DP

DOVER

TORI

 

STRATFORD

JEFF TREADWAY