2017 – 2018 All State Girls Basketball Teams

Class 1A North
Player of the Year: Sr – Kaila Hubbard
School: Holy Innocents

Player Name School
Sr – Morgan Jones Our Lady of Mercy
Sr – Amaya Register Wesleyan
Sr – Kennedy Suttle Holy Innocents
Sr – Cameron Swartz Fellowship Christian
Sr – Arynn Eady St Francis
Sr – Sutton West Wesleyan
Sr – Olivia Swanson St. Francis
Jr – Jordan Isaacs St Francis
Soph – A. C. Carter Wesleyan
Soph – Nadia Reese Stratford
Soph – Ansley Hall Prince Avenue
Fresh – Julian Hollingshead Holy Innocents

Class 2A- North
Player of the Year: Sr – Victoria Saxton
School: Model

Player: School:
Sr – Rykia Pennamon Putam County
Sr – Sage Kelley Heard County
Sr – Livia Skinner Armuchee
Sr – Allison Smith Banks County
Sr – Shatara Goodman Coretta Scott King
Jr – Georgia Stockton Rabun County
Jr – Madison Abbott Monticello
Jr – Tomiyah Alford Lamar County
Jr – Nekiyah Thompson Douglass
Jr – Mikendia Martin KIPP
Soph – Ashanti Cobb South Atlanta
Soph – Jashanti Simmons Putnam County

Class 3A- North
Player of the Year: Sr – Jenna Brown
School: Lovett

Player: School:
Sr – Carly Winters East Hall
Sr – Caria Reynolds G.A.C
Sr – Robyn Benton G.A.C
Sr – Taylor Sutton G.A.C
Sr – Alexis Boykin Haralson County
Sr – Mya Jones Franklin County
Sr – Leanna Ramos Cedar Grove
Sr – Mary Martha Turner G.A.C
Jr – Torrion Sparks Hart County
Jr – Lou Reid Morgan County
Jr – Jardyn Alexander Stone Mountain
Jr – Kaylee Sticker Dawson County

Class 4A- North
Player of the Year: Jr – Jordan Bailey
School: Madison County

Player: School:
Sr – Adryana Maxwell Madison County
Sr – Diarra Oden Marist
Sr – Aryan Dozier Lagrange
Sr – Anna McKendree West Hall
Sr – Holly Heath NW Whitfield
Sr – Jazmin Allen Jefferson
Sr – Lindsey Caudell Chestatee
Jr – Jada Griffin NW Whitfield
Jr – Daija Powell Sandy Creek
Jr – Emily Wiley Heritage- Catoosa
Soph – Amber Gilbert Troup County
Fresh – Kayla McPherson Madison County

Class 5A- North
Player of the Year- Sr – Tory Ozment
School: Buford

Player: School:
Sr – Taniyah Worth Flowery Branch
Sr – Tamara White Maynard Jackson
Sr – Shamyia Johnson Banneker
Sr – Audrey Weiner Buford
Sr – Keshuna Patterson Miller Grove
Sr – Iyanna McMillian Arabia Mountain
Sr – Iyanna Kitchens Arabia Mountain
Sr – Lexie Sengkhammee Flowery Branch
Jr – Deasia Merrill Villa Rica
Jr – Lance Edwards SW Dekalb
Soph – Deamera Hinds Lithia Springs
Fresh – De’Mauri Flourney Carrollton

Class 6A- North
Player of the Year: Sr – Olivia Nelson-Ododa
School: Winder-Barrow

Player: School:
Sr – Harper Vick Harrison
Sr – Latrice Perkins Winder-Barrow
Sr – Audrey Jordan Harrison
Sr – Kennedy Cater Creekview
Sr – Sarah Woghiren Harrison
Sr – Sydnie Ward Alpharetta
Sr – Ja’Lisya Glover New Manchester
Jr – Ashlee Austin Northview
Jr – Amari Robinson Douglas County
Jr – Chella Watson Winder- Barrow
Soph – Asjah Inniss Northview
Soph – Savannah Samuel River Ridge

Class 7A- North
Player of the Year: Lexii Chatman
School: Newton

Player: School:
Sr – Devyn Wilson Norcross
Sr – Jada Rice Collins Hill
Sr – Asia McCoy Archer
Sr – Jaron Stallworth Collins Hill
Sr – Bianca Fizouaty Grayson
Sr – Jada Rice Collins Hill
Sr – Jurnee Smith Newton
Sr – Cassie Markle North Forsyth
Sr – Catherine Shope North Forsyth
Jr – Bria Harmon Collins Hill
Jr – Morgan Robinson Nwagwu Norcross
Jr – Javyn Nicholson Collins Hill

Class 1A- South
Co Players of the Year: Sr – Brittany Davis and Jr – Ansley Whitley
School: Greenville and Marion County

Player: School:
Sr – Nyasia Howard Telfair County
Sr – Mahogany Randall Pelham
Sr – Bianna Hinton Wheeler
Sr – Torri Myers Marion County
Sr – Jamia Mobley Mitchell County
Sr – Talencia Toney Greenville
Sr – Jasmine Larry Macon County
Sr – Jamiya McDaniel Terrell County
Sr – Bria Porter Calvary
Sr – Ticobia Whitting Terrell County
Jr – India Wells Telfair County

Class 2A- South –
Player of the Year: Sr – De’Sha Benjamin
School: Laney

Player: School:
Sr – Kristin Cook Fitzgerald
Sr – Obnna Rawls Bryan County
Sr – Jahnaria Brown Bleckley County
Sr – Stacie Smith Metter
Sr – Jhessyka Williams Laney
Sr – Nijeria Jordan WACO
Jr – Destanee Wright Dodge County
Jr – Dynesha Brown Swainsboro
Jr – Tykedra Rolland Josey
Jr – Jaiden Hamilton Laney
Jr – Europe Brown odge County
Jr – Rhykeria Rolland Josey

Class 3A- South
Player of the Year: Sr – Bubbles Williams
School: Johnson High School

Player: School:
Sr – Kashay Hankerson Tattnall County
Sr – Jabrieka Bass Beach
Sr – Alissa Jones Monroe
Sr – Jada Clowers Central Macon
Sr – Keara Clark Pierce County
Sr – Tatiannya Morris Beach
Sr – Kelsey Davis Monroe
Sr – Deja Holland Peach County
Jr – Da’Nasia Shaw Peach County
Jr – J’Mya Cutter Johnson
Jr – Kayla Garrett Tattnall County
Jr – Elizabeth Sierzant Islands

Class 4A- South
Player of the Year: Sr – Brooke Moore
School: Henry County

Player: School:
Sr – Kiana Banks Spaulding
Sr – Quin’deja Hamilton Burke County
Sr – Jy’Kiera long Americus-Sumter
Sr – Zeria Bankston Luella
Sr – Brittany Reeves Howard
Sr – Tyler Collins Woodard
Sr – Janaya Wadsworth Henry County
Jr – Janya Love-Hill Carver Columbus
Jr – Janiya Jones Henry County
Jr – Kianni Westbrook Burke County
Soph – Olivia Cochran Carver Columbus
Soph – Corriana Evans Spaulding

Class 5A- South
Player of the Year: Sr – Jessica Carter
School: Harris County

Player: School:
Sr – Shondell Vickers Ware County
Sr – Ashley Foster Eagle’s Landing
Sr – Nadia Marshall Bainbridge
Sr – Kiera Howard Eagles Landing
Jr – India Bellamy Dutchtown
Sr – Maegan Barkley Fayette County
Jr – Zamiya Passmore Locust Grove
Jr – Jada Claude Whitewater
Jr – Mataea Boyd Ware County
Jr – Taziaha Fanning Harris County
Soph – Alice Anne Hudson Starr’s Mill
Soph – Lacy Robins Statesboro

Class 6A- South
Player of the Year: Soph – Genesis Bryant
School: Lovejoy

Player: School:
Sr – Asia Harrison Valdosta
Sr – Tamia Sapp Northside Warner Robins
Sr – Azhana Maxwell MLK
Sr – Camille Saunders Heritage
Sr – Aerionna Tucker Coffee
Sr – Antonisha Davis Brunswick
Sr – Ayana Collins Grovetown
Jr – Abby Steele Greenbrier
Jr – Jasmine Blevins Bradwell Institute
Jr – Nia Allen Valdosta
Soph – Anaya Boyd Lovejoy
Fresh – Sania Feagin Forrest Park

Class 7A- South
Player of the Year: Sr – Taylor Hosendove
School: Westlake

Player: School:
Sr – Diamond Hall Colquitt County
Sr – Taylor Smith Marietta
Sr – Jamesha Samuel Lowndes
Sr – Victoria Agyin McEachern
Sr – Armani Smith Wheeler
Sr – Za’ Nautica Downs Colquitt County
Sr – Anastasia Warren Westlake
Sr – Jasmine Carson McEachern
Jr – Olivia Herrera Cherokee
Jr – Lacie McCoy Cherokee
Soph – Nicky Jones Tift
Fresh – Raven Johnson Westlake

GACA All State Coaches of the Year

1A Private Coach of the Year Jan Azar – Wesleyan
1A Public Coach of the Year Waqueisha Tenney – Greenville
2A Coach of the Year Otis Smart – Laney
3A Coach of the Year Brandon Lindsey – Johnson Savannah
4A Coach of the Year Tykira Gilbert – Spaulding
5A Coach of the Year Gene Durden – Buford
6A Coach of the Year: Cedric King – Lovejoy
7A Coach of the Year: Hilda Hankerson – Westlake