2017-2018 All State Boys Basketball Teams

CLASS A NORTH  
2
COACH OF THE YEAR
DR. AARON GETER WILKINSON COUNTY      
3
COACH OF THE YEAR
DARREN DOUGLAS AQUINAS      
4
PLAYER OF THE YEAR-
CHRISTIAN KONEMAN
CHRISTIAN HERITAGE SCHOOL
 
5
PLAYER SCHOOL COACH
6
DALTON MEELER PRINCE AVENUE WILL CANTRELL
7
DREW COTTRELL LAKEVIEW ACADEMY TODD COTTRELL
8
MALACHI RHODES ELCA DERRICK MASON
9
DWON ODOM SAINT FRANCIS DREW CATLETT
10
JALEN LAMAR WILKINSON COUNTY DR. AARON GETER
11
HUNTER NORMAN
NORTH COBB CHRISTIAN
GREG MATTA
12
TRAE GORMILLION AQUINAS DARREN DOUGLAS
13
DEVIN BUTT
STRATFORD ACADEMY
SEAN SWEENEY
14
MALIK GROTON GMC JAMES LUNSFORD
15
ERIC COLEMAN KING’S RIDGE SCEPTER BROWNLEE
16
GARRISON POWELL
HOLY INNOCENTS ADRIAN COLLINS
17
CHRISTIAN KONEMAN
CHRISTIAN HERITAGE
TYLER WATKINS

 

CLASS A SOUTH          
2
COACH OF THE YEAR DR. AARON GETER WILKINSON COUNTY      
3
COACH OF THE YEAR DARREN DOUGLAS AQUINAS      
4
PLAYER OF THE YEAR- RASHUN WILLIAMS CALHOUN COUNTY
5
PLAYER SCHOOL COACH
6
CHARLESTON WILLINGHAM
WOODVILLE-TOMPKINS
LENNY WILLIAMS
7
DAVEAUN COGLIN
MONTGOMERY COUNTY
CHRISTOPHER OWENS
8
RASHUN WILLIAMS CALHOUN COUNTY MARCUS SHAW
9
JAY FOSTER LANIER COUNTY TY RANDOLPH
10
JAQUAVIUS SMITH
CENTRAL TALBOTTON
FREDERICK COTTON
11
JARQUAVIUS BROWN DOOLY COUNTY TOWANDI KING
12
SHAW ROBINSON
MONTGOMERY COUNTY
CHRISTOPHER OWENS
13
ZYTAVIAN
CENTRAL TALBOTTON
FREDERICK COTTON
14
SHAHEE BILLINGS QUITMAN COUNTY FRED DRAKE
15
PRESTON CRISP
WOODVILLE-TOMPKINS
LENNY WILLIAMS
16
ARKAVIAS LOVETT TREUTLEN COUNTY TYREE CONEY

 

CLASS AA NORTH          
2
COACH OF THE YEAR
BENJI TILLMAN THOMASVILLE      
3
PLAYER OF THE YEAR-
DONDRE BARNES SOUTH ATLANTA  
4
PLAYER SCHOOL COACH
5
DONDRE BARNES SOUTH ATLANTA MICHAEL REDDICK
6
JONATHAN WOOD DADE COUNTY TRAVIS BRANSON
7
JAVIN BOLES TEMPLE DAVID COTTRELL
8
ASHTON BONNER MONTICELLO CHRIS PENNAMON
9
ALIJAH HUZZIE HEARD COUNTY KEITH SIMMONS
10
DYLAN ORR BANKS COUNTY MIKE CLEVELAND
11
DEANDRE BROWN THERRELL EDDIE JOHNSON
12
CARL CLEVELAND BANKS COUNTY MIKE CLEVELAND
13
JUNDARIUS ADAMS CHATTOOGA JARED GROSS
14
JALEN STEGALL SOUTH ATLANTA MICHAEL REDDICK
15
AJ JAMES ELBERT COUNTY DON HURLBURT
16
JUNIOR HILL JORDAN BEN BRAATEN

 

CLASS AA SOUTH      
2
COACH OF THE YEAR
BENJI TILLMAN THOMASVILLE  
3
PLAYER OF THE YEAR-
REGGIE PERRY THOMASVILLE
4
PLAYER SCHOOL COACH
5
JALEN MCKINNEY SWAINSBORO BRICE HOBBS
6
DARRIUS DUNN NORTHEAST MACON KEVIN GROOMS
7
TIMMY SELLERS GLENN HILLS TRAVIS MCRAE
8
REGGIE PERRY THOMASVILLE BENJAMIN TILLMAN
9
D’JUAN GRIFFIN LANEY SHAWN PARKS
10
CLARENCE JACKSON
DUBLIN PAUL WILLIAMS
11
JA’QUEZE KIRBY JEFF DAVIS
DONNIE ARRINGTON
12
KAMERON PAULEO DUBLIN PAUL WILLIAMS
13
MARTREZ MCBRIDE
BUTLER CERANTES BODDY
14
TAHJ JONES VIDALIA TOMMY DALLEY
15
TAHKWON KING JEFFERSON KEVIN MORRIS
16
NICK CUMMINGS DODGE COUNTY ROBERT COTTON

 

CLASS AAA NORTH          
2
COACH OF THE YEAR DAVID EATON GAC      
3
PLAYER OF THE YEAR-
JAMARI DEAN CEDAR GROVE
4
PLAYER SCHOOL COACH
5
HUNTER MCINTOSH GAC DAVID EATON
6
JAMARI DEAN CEDAR GROVE MIGUEL PATRICK
7
WIL WALRAVEN SONORAVILLE BRENT MASHBURN
8
TYRN LAWRENCE MORGAN COUNTY JAMOND SIMS
9
ALEC WOODARD MORGAN COUNTY JAMOND SIMS
10
ISIAH KELLY PACE ACADEMY DEMETRIUS SMITH
11
CULLEN REED DAWSON COUNTY CHAD PITTMAN
12
ISAIAH GLASPER MONROE AREA BOLLING DUBOSE
13
LUKE COOPER EASH HALL JOE DIX
14
DAVIS ALLEN CALHOUN VINCE LAYSON
15
JAVEN FLOWERS-SMITH
REDAN GREG WOOD
16
TEVIN CRAFT HART COUNTY PAUL MALLALIEU

 

CLASS AAA SOUTH      
2
COACH OF THE YEAR
DAVID EATON GAC  
3
PLAYER OF THE YEAR-
KHAVON MOORE WESTSIDE MACON  
4
PLAYER SCHOOL COACH
5
JAYLIN WILLIAMS BRANTLEY COUNTY TRIPP HERRIN
6
ELEIK BOWLES
JOHNSON SAVANNAH
GORDON UTAFF
7
AMANZE NGUMEZI
JOHNSON SAVANNAH
GORDON UTAFF
8
CRAIGE SAXTON TATTNALL COUNTY DOUG HASSOL
9
HENRY BLAIR LONG COUNTY REGGIE WILKES
10
TYRONE SCOTT JENKINS SAVANNAH BAKARI BRYANT
11
KYLAN HILL CENTRAL MACON ANDRE TAYLOR
12
COREY FULTON COOK COUNTY JEREMY BROWN
13
BRICE PASTER PEACH COUNTY PRELVIS PASTER
14
KJ WILLIAMS CRISP COUNTY STACY STEPHENS
15
ELAVIAN BOWLES
JOHNSON SAVANNAH
GORDON UTAFF
16
KHAVON MOORE WESTSIDE MACON JOSH GRUBE

 

CLASS AAAA NORTH          
2
COACH OF THE YEAR DARRELL LOCKHART UPSON-LEE      
3
PLAYER OF THE YEAR-
EVERETT LANE ST. PIUS X
4
PLAYER OF THE YEAR-
ALEX KELEHEAR LAFAYETTE
5
PLAYER SCHOOL COACH
6
ALEX KELEHEAR LAFAYETTE HANK PEPPERS
7
CJ ABRAMS BLESSED TRINITY PATRICK HUGHES
8
EVERETT LANE ST. PIUS X AARON PARR
9
JAY JEFFERSON TROUP COUNTY BLAKE CRAFT
10
JAYLON PUGH CARTERSVILLE MIKE TOBIN
11
TJ HORTON CARTERSVILLE MIKE TOBIN
12
JASPER GIBSON JEFFERSON KEVIN MORRIS
13
COLE WILCOX HERITAGE CATOOSA KEVIN TERRY
14
TJ BICKERSTAFF SANDY CREEK
JON-MICHAEL NICKERSON
15
DE’UNDRA SINGLETON
STEPHENS COUNTY CHAD BRIDGES
16
JARRED GODFREY SANDY CREEK
JON-MICHAEL NICKERSON
17
MATHEW GONZALO ST. PIUS X AARON PARR

 

CLASS AAAA SOUTH
     
2
COACH OF THE YEAR
DARRELL LOCKHART UPSON-LEE  
3
PLAYER OF THE YEAR-
TAVIAS (TY) FAGAN UPSON-LEE
4
PLAYER SCHOOL COACH
5
RODNEY WALKER BALDWIN BUCK HARRIS
6
KRISTOPHER GARDNER
WESTOVER DALLIS SMITH
7
WALKER KESSLER
WOODWARD ACADEMY
ANTHONY THOMAS
8
ZAYVEON WILLIAMS BURKE COUNTY PURVIS DUKES
9
AJ WATTS CARVER COLUMBUS
WARREN BEAULAH
10
TEHJUAN POWELL SALEM JARROD DAVIS
11
CAM HOLDEN MARY PERSONS GREG NIX
12
BREDEN ROBERTSON
BALDWIN BUCK HARRIS
13
ERIC HALL AMERICUS-SUMTER
MICHAEL HOFFPAUIR
14
MARCUS DOUGLAS DRUID HILLS JEROME LEE
15
TRAVON WALKER UPSON-LEE
DARRELL LOCKHART
16
TAVIAS (TY) FAGAN UPSON-LEE
DARRELL LOCKHART

 

CLASS AAAAA NORTH          
2
COACH OF THE YEAR JAMAAL GARMAN WARNER ROBINS      
3
PLAYER OF THE YEAR-
ALEX JONES BUFORD
4
PLAYER SCHOOL COACH
5
MAURICE HARVEY MILLER GROVE RASUL CHESTER
6
MARQUAVIUS CARTER
MAYNARD JACKSON TRAVIS WILLIAMS
7
JAVONTE HART VILLA RICA JASON ROBINSON
8
ALEX JONES BUFORD EDDIE MARTIN
9
ERIC GAINES LITHONIA WALLACE CORKER
10
RUDY FITZGIBBONS RIVERWOOD BUCK JENKINS
11
NATHAN PRESSNELL HIRAM DARIUS HODGE
12
MARCUS WATSON BUFORD EDDIE MARTIN
13
KD JOHNSON SW DEKALB EUGENE BROWN
14
LORENZO MCGHEE COLUMBIA DR. PHIL MCRARY
15
QUAMONTAE MONFORT
CLARKE CENTRAL ANDRE MCINTYRE
16
JUSTIN QUICK FLOWERY BRANCH DAVID SOKOL

 

CLASS AAAAA SOUTH
     
2
COACH OF THE YEAR
JAMAAL GARMAN WARNER ROBINS  
3
PLAYER OF THE YEAR-
NELSON PHILLIPS WARNER ROBINS
4
PLAYER SCHOOL COACH
5
BRANDON THOMAS
EAGLES LANDING
ELLIOTT MONTGOMERY
6
DREW HUDSON STARR’S MILL
BRANDON HUTCHINS
7
ROEMAIN BENNETT NEW HAMPSTEAD PHILIP COOPER
8
KAVONTE IVERY STOCKBRIDGE RODNEY LATHAM
9
WESLEY SIMPSON UNION GROVE JARVIS TARPLIN
10
DANIEL COOPER STATESBORO LEE HILL
11
JACOLBEY OWENS WARNER ROBINS JAMAAL GARMAN
12
DONTAVIOUS KING DUTCHTOWN JAMAL BASIT
13
TRAVEYON BURNS STATESBORO LEE HILL
14
CURTIS PERDUE WOODLAND-HENRY QUINTON KING
15
RICKY KNIGHT FAYETTE COUNTY ANDRE FLYNN
16
NELSON PHILLIPS WARNER ROBINS JAMAAL GARMAN

 

CLASS AAAAAA NORTH
         
2
COACH OF THE YEAR RORY WELSH HUGHES      
3
PLAYER OF THE YEAR-
LANDERS NOLLEY HUGHES
4
PLAYER SCHOOL COACH
5
LANDERS NOLLEY HUGHES RORY WELSH
6
KJ JENKINS CREEKVIEW CASEY GRAMLING
7
KJ BUFFEN GAINESVILLE BENJI WOOD
8
MESSIAH THOMPSON NORTH ATLANTA KERRY SARDEN
9
KHADIM SAMB SPRAYBERRY MARC CARBER
10
ADRIAN MARTIN LANIER BRENDAN MAYWEATHER
11
KAMAR ROBINSON CAMBRIDGE CHIP FLEMMER
12
TYSON JACKSON CREEKSIDE GREGORY FREEMAN
13
ELI LAWRENCE TRI-CITIES OMARI FORTS
14
RICKY CLARK DOUGLAS COUNTY HOLLIS BETHEA
15
MEKHAIL BETHEA DACULA BYRON WILSON
16
BRENDEN TUCKER DACULA BYRON WILSON

 

CLASS AAAAAA SOUTH
     
2
COACH OF THE YEAR RORY WELSH
LANGSTON HUGHES
 
3
PLAYER OF THE YEAR-
JAMARI SMITH JONESBORO
4
PLAYER SCHOOL COACH
5
JAYCE MOORE COFFEE COUNTY PERNELL SMITH
6
MARCUS SCOTT BRUNSWICK CHRIS TURNER
7
KALEN WILLIAMS LAKESIDE EVANS JEFF WILLIAMS
8
MACKENZIE MCFATTEN
COFFEE COUNTY PERNELL SMITH
9
BRYCE LATIMER STEPHENSON
DWAYNE MCKINNEY
10
KEON WILLIAMS VALDOSTA ANTONIO HAYNES
11
TYLER CUTHBERT LEE COUNTY KIRVEN DAVIS
12
JAVON TATUM TUCKER JAMES HARTRY
13
TRELAN SCOTT HERITAGE CONYERS
VERNON DENMARK
14
KHALYN WEEKLY
BRADWELL INSTITUTE
WILL DOUBERLY
15
KHA-LEED STAPLETON
EFFINGHAM COUNTY JAKE DARLING
16
JAMARI SMITH JONESBORO DAN MAEHLMAN
17

 

CLASS AAAAAAA NORTH
         
2
COACH OF THE YEAR CURTIS GILLEYLEN MEADOWCREEK      
3
PLAYER OF THE YEAR-
ASHTON HAGANS NEWTON
4
PLAYER OF THE YEAR-
DEVIN VASSELL PEACHTREE RIDGE
5
PLAYER SCHOOL COACH
6
CHRISTIAN WRIGHT MILTON ALLEN WHITEHART
7
ASTON HAGANS NEWTON RICK RASMUSSEN
8
KYLE STURDIVANT NORCROSS JESSE MCMILLAN
9
DEVIN VASSELL PEACHTREE RIDGE KEITH ARRINGTON
10
DRE BUTLER NEWTON RICK RASMUSSEN
11
TONY JOHNSON BERKMAR GREG PHILLIPS
12
SPENCER RODGERS MOUNTAIN VIEW BJ ROY
13
KALU EZKIPE DISCOVERY CORRY CASON
14
ALEX FLAGLER DULUTH CABRAL HUFF
15
TRAVIS ANDERSON GRAYSON GEOFFREY PIERCE
16
JAMIR CHAPLIN MEADOWCREEK CURTIS GILLEYLEN
17
BRANDON BOSTON NORCROSS JESSE MCMILLAN

 

CLASS AAAAAAA SOUTH
     
2
COACH OF THE YEAR CURTIS GILLEYLEN MEADOWCREEK  
3
PLAYER OF THE YEAR ISAAC OKORO MCEACHERN
4
PLAYER SCHOOL COACH
5
DWIGHT MURRAY PEBBLEBROOK
GEORGE WASHINGTON
6
MERVIN JAMES PEBBLEBROOK
GEORGE WASHINGTON
7
CHASE HUNTER WESTLAKE DARRON ROGERS
8
E.J. MONTGOMERY WHEELER LARRY THOMPSON
9
TERRELL BURDEN CAMPBELL JAMES GWYN
10
CAM SINGLETARY COLQUITT COUNTY ANDY HARDEN
11
JACKSON ETTER ETOWAH JASON DASINGER
12
SHARIFE COOPER MCEACHERN MIKE THOMPSON
13
BABATUNDE AKINGBOLA
MCEACHERN MIKE THOMPSON
14
JALEN MCCREARY KENNESAW JESSE BONNER
15
ALEX JOHNSON LOWNDES DONNIE HOLLAND
16
CHRISTIAN WRIGHT MILTON ALLEN WHITEHART